Preliminarni broj političkih subjekata koji izlaze na lokalne izbore u Bijeljini u novembru je 89, a na biračkom spisku je 109.193 glasača, rekla je novinarima predsjednik Gradske izborne komisije /GIK/ Dijana Savić Božić.
“Moram naglasiti da je riječ o preliminarnom broju jer liste još nisu ovjerene, konačna lista biće objavljena u Službenog glasniku i tada ćemo imati konačan broj, mada očekujem da neće doći do promjena”, rekla je Božićeva.
Ona je dodala da je ovo svakako poseban izazov za GIK, te podsjetila da Banjaluka, koja je veći grad od Bijeljine, ima 56 političkih subjekata prijavljenih za izbore.
GIK je danas organizovao sastanak sa političkim subjektima u Bijeljini na kojem je predstavljen novi informacioni sistem za unošenje podataka, odnosno prijedloga političkih subjekata za članove biračkih odbora i posmatrača.
“Unošenjem podataka automatski se vrši provjera da li je lice kažnjavano, da li mu je izrečena zabrane učešća u izbornom procesu, te da li je lice imalo iskustvo u izbornom procesu”, rekla je ona novinarima.
Prema njenim riječima, izbori su posebni zbog epidemiološke situacije i sve aktivnosti sprovodiće se prema preporukama Centralne izborne komisije i Svjetske zdravstvene organizacije.
“Svako izborno mjesto moraće biti dezinfikovano, sva lica će imati zaštitnu opremu, kombinezone, rukavice, vizire, moraće se obezbijediti poseban kontejner za odlaganje materijala”, navela je Božićeva.
Ona kaže da će dodatnu obavezu stvarati odluka da biračko mjesto bude u skladu sa propisanom kvadraturom i da razmak između svakog lica koje učestvuje na biračkom mjestu mora biti 1,5 metara, a na biračko mjesto može ući onoliko građana koliko ima glasačkih kutija.
“Žutom trakom će se napraviti razmak, a vjerovatno ćemo morati postavljati i šatore, kako bi se ispoštovale sve mjere”, pojasnila je Božićeva.
Ona je pozvala građane da na dan izbora obavezno imaju zaštitnu opremu kako bi zaštitili sebe, ali i ljude oko sebe.
“Ovi izbori su specifični i po pitanju osoba sa invaliditetom, a prema preliminarnim podacima već imamo 800 lica koja neće moći izaći na glasanje i očekujemo da će broj biti znatno veći, tako da ćemo morati povećati broj mobilnih timova”, najavila je Božićeva.
Kako je rekla, prije toga od svake osobe sa invaliditetom mora se uzeli izjava da li želi da mobilni tim dođe u kuću ili ustanovu u kojoj je lice smješteno, ili želi da uz pomoć drugog lica glasa na glasačkom mjestu.
Obilazak osoba sa invaliditetom slijedi u septembru.