Farmeri u Srpskoj zbog velikih troškova nastalih tokom pandemije, odlučili su da u narednom periodu proizvodnju mlijeka smanjenje i do 30 odsto.
Otkupna cijena mlijeka u Srpskoj, kažu mljekari, nikako ne prati svakodnevna poskupljenja sirovina, prvenstveno stočne hrane, zbog čega su mnogi primorani da, kako bi spasili svoje farme i uklopili se u troškove, smanje proizvodnju.
Uprkos prošlogodišnjim dobrim rezultatima, predsjednik Udruženja poljoprivrednika u BiH Vladimir Usorac kaže da su na sjednici Upravnog odbora odlučili da smanje proizvodnju, jer troškovi vrtoglavo rastu, dok se cijene mlijeka godina ne mijenjaju.
– Cijene repromaterijala su otišle u nebo. Zbog toga smo stava da moramo nešto preduzeti kako ne bismo uništili farme. Odlučili smo da krenemo sa manjom proizvodnjom i pokušamo prevazići ovo stanje na tržištu do boljih vremena – kazao je Usorac.
Dodao je da će mljekari smanjivati proizvodnje onoliko koliko budu morali, s tim da ne bi trebalo više od 30 odsto.
– Na farmerima je da sami izračunaju kolika im je optimalna proizvodnja jer prodaja mlijeka nikad nije bila lošija, između ostalog, i zbog prekomjernog uvoza – istakao je Usorac.
Farmer Čedo Borojević iz sela Tišina kod Šamca kaže da je situacija jako teška, te da gledaju kako znaju i umiju da se uklope.
– Otkupna cijena mlijeka je veoma niska posmatrajući trenutnu situaciju i ona sada iznosi 0,59 KM po litri. Na tu cijenu ide još oko 25 feninga podsticaja pod uslovom da je mlijeko kvalitetno. To je bilo prihvatljivo prije pandemije. Međutim, u situaciji kakva je trenutno, kada je stočna hrana enormno poskupjela, postavlja se pitanje da li uopšte dalje proizvoditi – rekao je Borojević.
Dodao je da je došlo do velikih poremećaja u odnosu na ono što se zove raskorak u cijenama sirovina potrebnih u ishrani stoke i cijene mlijeka koja u posljednjih nekoliko godina ne idu na gore.
– Na našoj farmi lani je proizvedeno je 1,3 miliona litara, što je standard. S obzirom na to da stočne hrane imam još od prošle godine, za sada proizvodnju neću značajno smanjivati. Problem će biti ako ova situacija potraje – kazao je Borojević.
Mljekari u Srpskoj, prema riječima farmera Marijana Bogdanovića, do sada su opstajali najviše zahvaljujući podršci resornog ministarstva. Međutim, zbog pandemije i situacije u kojoj se cijeli svijet našao, Bogdanovića kaže da mljekarski sektor pada koljena.
– Uzimajući u obzir troškove i otkupnu cijenu mlijeka, ako se uskoro ništa ne promjeni, mnogi će biti primorani da zatvore farme, a ne samo smanjiti proizvodnju – kazao je Bogdanović.
Vlasnik mljekare “Pađeni” iz Bileća Nenad Vukoje kaže da je prosječna cijena mlijeka po kojoj otkupljuju od farmera 0,58 feninga.
– Otkupna cijena mlijeka kod nas stalno raste. Za razliku od nekih drugih mljekara, otkupnu cijenu nismo smanjivali niti to planiramo u narednom periodu – kazao je Vukoje.
(Glas Srpske)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com