Uložena značajna sredstva u održivost agrara u Srpskoj /VIDEO/

Godina nije rodom izdala poljoprivrednike širom Srpske, pa su se zbog slabe potražnje na tržištu suočili sa ogromnim viškovima domaće robe. Ipak interventna mjera otkupa voća i povrća koju je finansirala Vlade Srpske u velikoj je mjeri rasteretila gazdinstva.

Vlada je iz sredstava Konpenzacionog fonda izdvojila za realizaciju ove mjere 2 miliona maraka. Ipak, mjera nije kreirana kako bi u potpunosti riješila problem plasmana, već da bi se pomoglo proizvođačima da u teškim tržišnim uslovima održe proizvodnju.

Interventnu mjeru otkupa voća i povrća realizuje od 10. avgusta i Prehrambena industrija Sava Semberija u koju su stigle zavidne količine robe iz svih krajeva Srpske, a naročito iz Lijevče Polja.

Sve količine koje su nam ponuđene otkupili smo i preradili bez obzira da li poljoprivrednici imaju ugovore sa Savom ili ne, kažu u prehrambeno-prerađivačkoj industriji Sava Semberija. Preuzeta roba trebalo bi da bude isplaćena poljoprivrednicima i ranije od roka isplate koji je predviđen ugovorom.

Nisu u Savi kalkulisali ni otkupnim cijenama uprkos pandemiji, ostale su onakve kako su i definisane ugovorima u januaru.

Do sada je u fabrici Sava Semberija prerađeno najviše paradajza jer je fabrici pored luka i žute paprike ponuđena najveća količina ovog povrća.

Sava će tako ove godine preraditi više od 8.000 tona robe, a ove godine je kaže Filipović sve interventno s obzirom da se kasni i u naplati isporučenih gotovih proizvoda.

Crvena paprika i dalje je deficitarna roba u BiH pa su prerađivači prinuđeni da se okreću uvozu. U Savi kažu da samo one količine koje nedostaju kako bi se kompletirao proizvodni ciklus uvoze isključivo sa proizvodnih polja susjedne Srbije, ipak ove godine u znatno manjem obimu.

Dinamika isplate podsticaja u Srpskoj je dobra, pa odstupanja kaže ministar Pašalić u tom smislu neće biti ni u narednom periodu. Učinjen je značajan zaokret u podsticanju kapitalčnih investicija u poljoprivredi, što dodatno osnažuje proizvodnju i garantuje njenu održivost.

Za realizovanu nabavku traktora, priključne mehanizacije, opreme u stočarstvu, podizanje plastenika i druge kapitalne investicije ministarstvo je podsticaje već isplatilo prije desetak dana. Epilog realizacije ove značejne mjere je nabavka oko 250 novih traktora koji su stigli na gazdinstva vrijednih domaćina širom Srpske, te 700 priključaka koji će olakšati radove u atarima.

Uz preduzete mjere podrške te dobre agroekološke uslove za proizvodnju u Srpskoj je zabilježena jedna od najboljih godina u poljoprivredi jer su proizvedene zavidne količine hrane.

Neće resorno ministarstvo ostaviti na cjedilu ni one koji posluju u sektoru živinarstva. Problem sa plasmanom i razliku u cijeni jer je evidentan pad cijene pilećeg mesa na tržištu, kompenzovaće nešto veći podsticaji.

Komentari: