U vrijeme pandemije uređen enterijer Muzeja Semberija /VIDEO/

Pandemija je spriječila organizaciju brojnih kulturnih sadržaja i smanjila broj posjeta ipak u Muzeju “Semberije” realizovali su brojne aktivnosti.  Renovirana je arheološka sala, urađeno je osvjetljenje muzeja, kompletna zgrada pokrivena je video-nadzorom, realizovan je i projekat uređenja muzejske biblioteke, a izloženi su i eksponati koji su bili u depou muzeja.

Muzej “Semberije” jedna od najznačajnijih ustanova kulture u Semberiji u godini pandemije virusa korona obilježava pola vijeka svog postojanja i rada. Obilježavanje ovog značajnog jubileja uz pregršt planova započeli su u ovoj ustanovi početkom godine, organizovali su i priredili nekoliko izložbi, a sve je stalo već u martu.

Tako je 50. godišnjica obilježena skromno,  izbožbom “Vremeplov Bijeljine” i promocijom knjige “Izvodi iz dnevnika 1961-1983”. Ipak, izložbom su predstavljena višegodišnja istraživanja  stručne službe Muzeja o kulturnoj istoriji našeg grada, a promocijom knjige Rodoljuba Čolakovića dat je novi uvid u arhivsku građu legata koji su 1980. godine bijeljinskom muzeju poklonili Rodoljub Čolaković i Milica Zorić

Ova kulturna institucija uporno čuva, prezentuje i štiti bogato kulturno-istorijsko naslijeđe Bijeljine i Semberije.

Prošle godine Muzej “Semberije” zabilježio je više od 7.000 posjeta, ove godine taj broj će biti ispod 5.000, kaže Koprivica.Ova ustanova kulture finansira se iz gradskog budžeta, pa uprkos otežanim uslovima rada, u finansijskom smislu neće osjetiti posljedice pandemije.

I ako je pandemija ograničila broj posjeta Muzeju, ali i organizaciju brojnih kulturinih manifestacija koje su se u prvi mah našle u planu ovogodišnjeg rada Muzeja “Semberija”, vrijedno se radilo na uređenju enterijera, pa su realizovane brojne aktivnosti koje su započete još prije nekoliko godina.

Ostalo je da se riješe problemi grijanja ove ustanove tokom zimskih mjeseci. Čeka se priključak na gas, s obzirom da se muzej trenutno grije na lož – ulje, koje je među najskupljim energentima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *