U sukobu sa zakonom 47 maloljetnika

Centar za socijalni Bijeljina registrovao je u 2019. godini 160 maloljetnika sa različitim oblicima devijantnog ponašanja, od čega 47 maloljetnika u sukobu sa zakonom.

Maloljetnici su počinili 10 krivičnih djela, po četiri krivična djela neovlaštene proizvodnje i prometa droge i učešća u tuči, te dva krivična djela nanošenja teške tjelesne povrede, navodi se u izvještaju Centra za socijani rad koji je u junu usvojen u Skupštini grada.

Prekršaje je počinilo 37 maloljetnika, u 14 slučajeva to su prekršaji iz Zakona o javnom redu i miru i 23 prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja.

Maloljetnicima su u Bijeljini prošle godine izrečene 94 vaspitne mjere, od toga 43 sudska ukora, dva upućivanja u vaspitno-popravni dom, šest pojačanih nadzora roditelja, 10 vaspitnih mjera pojačanog nadzora organa starateljstva, jedno policijsko upozorenje i 29 drugih sudskih odluka – naredbi o nepokretanju postupka, načelo oportuniteta.

U izvještaju se navodi da je u odnosu na 2018. godinu broj maloljetnika u sukobu sa zakonom i djece sa asocijalnim oblicima ponašanja približno jednak.

Stručnjaci upozoravaju da se maloljetnička delinkvencija pojavljuje sa najrazličitijom fenomenološkom slikom i sve većom tendencijom asocijalnog ponašanja kod djece nižeg školskog uzrasta.

Prema podacima Centra za socijalni rad, ranije je među maloljetnima u sukobu sa zakonom bilo dominantno vršenje krivičnih djela imovinskog karaktera, što u 2019. nije bio slučaj, ali je sve više maloljetnih izvršilaca krivičnih djela učešća u tučama i neovlaštena proizvodnja i promet droge.

Uslugu Dnevnog centra za djecu u riziku u Bijeljini je tokom prošle godine koristilo 53 djece sa društveno neprihvatljivim ponašanjem, sklona skitnji, ometena porodičnim prilikama, djeca pod starateljstvom, iz hraniteljskih porodica, sa problemima u adaptaciji na socijalnu sredinu i različitim problemima ličnosti.

U Dnevnom centru je ostvareno 1 927 posjeta, 653 časa podrške u učenju, 149 različitih grupnih kreativnih radionica, 223 radionice psihocijalne podrške i preko 500 sati individualnih razgovora sa djecom.

Svrha upućivanja u Dnevni centar za djecu u riziku bila je da se djeci, kroz organizovane i osmišljene programe, pruži podrška i unaprijedi kvalitet života, kako bi se što bolje integrisali u širu socijalnu sredinu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *