U maju 2014. godine palo više od 200 litara kiše po metru kvadratnom

Usljed obilne kiše u maju 2014. godine u Republici Srpskoj, u mnogim mjestima palo je više od 200 litara po metru kvadratnom, a ponegdje i 300, došlo je do naglog rasta vodostaja većih rijeka i u poplavama je stradalo 17 lica, podsjećaju iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poplavni talas na svim većim rijekama od Une, Sane, Vrbasa, Vrbanje, Bosne i Drine je za manje od 24 časa podigao nivo vode do neviđenih granica, pa su najviše stradali Doboj, Šamac, Bijeljina, Čelinac, Banja Luka, Srbac, Šekovići…

U saopštenju iz Republičkog hidrometeorološkog podsjećaju da su obilne i česte padavine počele u aprilu 2014. godine, te da je od 14. aprila do kraja mjeseca kiša padala skoro svakog dana.

“Najviše kiše je bilo na sjeverozapadu Republike Srpske i u Podrinju, a u pojedinim mjestima na sjeveru ovo je bio april sa najvećom količinom padavina od 1961. godine”, dodaje se u saopštenju i podsjeća da je višegodišnji prosjek u aprilu iznosio od 50 do 100 litara kiše po metru kvadratnom.

Padavine su se nastavile i početkom maja, a tokom 3. i 4. maja bilo je obilnih padavina, pogotovo na sjeveru i te padavine su dovele do izlivanja pojedinih rijeka.

“Kiša je uz manje prekide padala svakodnevno 21 dan. Od 5. maja je nakratko bilo suvo, a 11. i 12. je ponovo padala kiša. Sve ove padavine su dovele do toga da zemlja bude prezasićena vodom, a rijeke i podzemne vode su bile visoke i prije početka jakih padavina 13. maja”, podsjeća se u saoptšenju.

Od 13. maja jačao je novi ciklon oko Italije i u Sredozemlju pod nazivom “Tamara”, a padavine koje je donio pokrenule su jake poplave od 15. maja.

“Prosječne količine padavina za maj iznose od 70 do 100 litara po metru kvadratnom u većini predjela, a tokom maja 2014. godine u mnogim mjestima je palo više od 200, ponegdje je bilo čak i 300 litara po metru kvadratnom”, navodi se u saopštenju.

Nagli rast nivoa vode posebno je bio izražen na rijeci Bosni, na hidrološkoj stanici Doboj, gdje je za manje od 24 časa vodostaj porastao za više od šest metara da bi u noći 15. na 16. maj dostigao najveću ikad zabilježenu vrijednost od 721 centimetara, što je za 143 centimetara više nego prethodna najveća zabilježena vrijednost vodostaja od 578 centimetara 13. maja 1965. godine.

Slična situacija bila je i na rijeci Vrbas, na hidrološkoj stanici Delibašino selo, gdje je od 14. do 16. maja vodostaj porastao za sedam metara da bi 16. maja dostigao rekordnu vrijednost od 816 centimetara, što je za 130 centimetara više nego što je dosad bila najveća vrijednost vodostaja na ovoj hidrološkoj stanici, koja je zabilježena u septembru 1996. godine i iznosila je 687 centimetara.

Iz Zavoda navode da je ogromna količina vode koja je u Savu stigla iz Vrbasa i Bosne izazvala intenzivan rast rijeke Save nizvodno od Srpca, prema Brodu, Šamcu i Rači, pa je tako na hidrološkoj stanici Rača, rijeka Sava, takođe prevazišla istorijski maksimum.

Najveći izmjereni vodostaj Save do 17. maja iznosio je 856 centimetara, a tog dana dostigao je vrijednost od 950 centimetara, sa napomenom da je ovo procijenjena vrijednost jer nije bilo vodomjerne letve iznad 900 centimetara.

Iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske navode da je katastrofalna poplava u navedenom periodu zahvatila veći dio Republike Srpske i BiH /osim južnih predjela/, Srbiju i Hrvatsku.

Prema podacima Svjetske banke, materijalna šteta procijenjena je na više od dvije milijarde KM.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: