Predah od obaveza i oazu za odmor u Republici Srpskoj tokom prva tri mjeseca ove godine pronašlo je 94.057 turista, koji su ostvarili ukupno 256.966 noćenja, a zbog njihovog dolaska po osnovu boravišne takse Srpska je zaradila 548.047 KM.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u istom periodu prošle godine Srpsku je posjetilo manje turista, tačnije njih 91.522, a bilo je ostvareno 250.280 noćenja.
Nikola Kokić, portparol Turističke organizacije Trebinje, ističe u razgovoru za “Nezavisne novine” da su u predsezoni, u periodu vaskršnjih praznika i periodu oko 1. maja, godinama unazad najjužniji grad Srpske posjećivali brojni turisti.
“Skoro da nema turističke agencije, pogotovo iz regiona Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske ili Sjeverne Makedonije, da ne dolazi organizovano u naš grad. Nadamo se masovnim turističkim dolascima ne samo grupa, već i individualaca u Trebinje”, kaže on.
U ovom gradu se nadaju da će ponoviti prošlogodišnje rezultate iz aprila i maja, kada su imali oko 55.000 registrovanih noćenja.
Prema riječima Kokića, kroz aranžmane Trebinje je postalo turistički proizvod regiona, a ne izolovano tranzitno mjesto.
“Raduje nas što smo postali regionalna turistička priča. Naša turistička organizacija je za ljeto pripremila brojne aktivnosti koje će biti realizovane. Pokušaćemo privući inostrane turiste sa tržišta Hrvatskog primorja, konkretno Dubrovnika, kroz promotivnu akciju koja će se zvati ‘Treba i do Trebinja’, a sve s ciljem da turisti koji posjete Dubrovnik dođu i u Trebinje te posjete i ovaj grad”, kaže Kokić za “Nezavisne novine”.
Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, ističe za “Nezavisne novine” da se s dolaskom proljeća budi i turistička ponuda koja od ovog perioda godine donosi raznovrsne mogućnosti za uživanje, kako za ljubitelje adrenalina, tako i za one koji preferiraju opuštenije oblike odmora.
“Proljeće i ljeto pred nama biće u znaku aktivnog turizma, manifestacija, vinskih i gastro festivala, te pojačanog dolaska kampera i turista na proputovanju kroz balkanske zemlje. Na rijekama širom zemlje očekuje nas sezona adrenalinskih sportova, od raftinga, kajakinga i drugih vodenih avantura. Istovremeno, sve je veća potražnja i za hedonističkim turama barkama, čamcima i tradicionalnim dajakom, koje pružaju jedinstven doživljaj prirode i domaće gostoljubivosti”, navodi Radić, dodajući da se tokom narednih mjeseci očekuju i brojni drugi događaji od kulturnih i sportskih dešavanja, do tradicionalnih motorijada i koncerata na otvorenom.
“Turistička sezona samo što nije počela, a siguran sam da je ponuda raznovrsnija i sadržajnija nego ikad”, zaključuje Radić za “Nezavisne novine”.
Prema podacima Turističke organizacije Republike Srpske, iako je za tri mjeseca po osnovu boravišne takse sakupljeno više od pola miliona maraka, to je manje za 5,18 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
“Razlog umanjenja uplate boravišne takse je izmjena Zakona o boravišnoj taksi, gdje je došlo do ukidanja paušalnog iznosa, koju su pružaoci usluga bili dužni da plaćaju do marta za tekuću godinu. Nadamo se da će u narednom periodu doći do usklađivanja naplate boravišne takse jer u toku su izmjene iznosa boravišne takse na lokalnom nivou, a i same izmjene ugovora koji pružaoci usluga potpisuju sa lokalnim turističkim organizacijama. Sam pomenuti proces je prouzrokovao manji priliv boravišne takse”, objašnjavaju oni za “Nezavisne novine” i dodaju da im je doznačeno 20 odsto od ukupnog iznosa.
Oni kažu da rezultati govore da je ova godina počela jako dobro.
“Održali smo trend prošlogodišnjih rezultata iz prvog tromjesečja, imamo blago uvećanje. Tome su doprinijele i kampanje koje organizuje i naša ustanova, koje smo sproveli u februaru i martu”, navode oni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com