Sudbina nekadašnjeg bijeljinskog mlinsko-prerađivačkog giganta i dalje je neizvjesna, a s obzirom na to da ni za drugu licitaciju, koja je trebala biti održana danas, nije stigla nijedna ponuda “Žitopromet” će ipak čekati treću sreću. Cilj je što prije doći do potencijanog kupca i okončati stečaj kako bi se moglo ići u pokretanje proizvodnje, kažu u Odboru povjerilaca.
Nije ni druga licitacija donijela ništa novo, i ako je nepokretna imovina nekadašnjeg mlinsko prerađivačkog- giganta Žitoprometa ponuđena po cijeni koja je umanjena za 10 odsto u odnosu na onu koja je bila utvrđena prvom licitacijom. Rok za dostavljenje ponuda istekao je u petak, međutim ni ovoga puta zainteresovanih kupaca nije bilo, kažu u Odboru povjerilaca Žitoprometa.
Ističe Tomić da razmišljaju u Odboru i da predlože slobodnu prodaju nepokretne imovine Žitoprometa.
Cilj je što prije doći do potencijanog kupca i okončati stečaj kako bi se moglo ići u pokretanje proizvodnje. To je kaže Tomić interes stečajnog upravnika ali i Odbora povjerilaca.
Oprema u pogonu prerade je očuvana i nijemo svjedoči da je na ovom mjestu prije štrajka radnika i pokretanja stečajnog postupka sve vrvilo od posla. U Odboru povjerilaca očekuju da bi ako sve bude išlo po planu kada je stečaj u pitanju, proizvodnja trebalo da bude pokrenuta već na proljeće iduće godine.
Pokretanje proizvodnje u Žitoprometu željno na Birou iščekuje i 113 radnika, koji su se već našli u problemima jer u decembu ističe rok za isplatu novčanih naknada koje su godinu dana imali sa Biroa.
Podsjetimo, problemi u nekadašnjem mlinsko-prerađivačkom gigantu pojavili su se prije dvije godine. U septembru 2018. godine silosi ovog preduzeća bili su puni pšenice, ali su pogoni stajali jer ratarima nije bio plaćen rod. Zbog neisplaćenih plata i doprinosa radnici su tada stupili u štrajk.
Problemi su nakon štrajka radnika trajali godinu dana, a otvaranje stečaja u decembru prošle godine omogućeno je zajedničkim angažmanom sindikata radnika i novog investitora, fočanske kompanije “Pavgord” koja je kupila pokretnu imovinu i zainteresovana je za pokretanje proizvodnje u “Žitoprometu”. Firma “Pavgord” je uplatila i 600.000 maraka za doprinose radnicima kako bi im bio povezan radni staž.
Od pokretanja stečaja u “Žitoprometu” su svakodnevno angažovana tri radnika koji nastoje da očiste i održavaju sve mašine. Svi pogoni Žitoprometa još uvijek su funkcionalni i samo se čeka okončanje stečaja kako bi se radnici vratili na posao.