Pandemija virusa korona potpuno je pala u zaborav, ali strah od sezonskog gripa među stanovništvom Srpske ne jenjava. To potvrđuju podaci da su vakcine protiv ovog gripa “planule” u veoma kratkom roku, te da je ostalo po svega nekoliko doza i to u pojedinim zdravstvenim ustanovama.
Imunizacija protiv sezonskog gripa u Srpskoj je počela u novembru, a Dom zdravlja u Doboju je već nakon sedam dana ostao bez komercijalnih vakcina.
– Kod nas je tradicionalno veliko interesovanje za vakcinaciju protiv gripa, ali čini mi se da je ove sezone potražnja još veća. Nabavili smo oko 500 komercijalnih doza i sve su otišle prve sedmice. Potrošili bismo i više da smo imali, jer potražnje ima i sada. Cijena od 28 KM, uprkos krizi koja vlada ove godine, nije bila prepreka građanima da se vakcinišu – rekao je za “Glas” direktor dobojskog Doma zdravlja Vladimir Marković.
On smatra da je interesovanje povećano jer nakon svega što je donijela pandemija korone pacijenti traže saveznika u borbi protiv gripa.
I stanovnici Kotor Varoša svjesni su značaja imunizacije gdje je takođe vladalo veliko interesovanje za vakcinu protiv sezonskog virusa.
– Potražnja je veća nego prethodne dvije godine. Nabavili smo oko 200 komercijalnih doza i na stanju imamo još svega nekoliko koje će se zasigurno potrošiti u narednim danima. Prethodne godine cijena je bila 28 KM, međutim ove godine zbog poskupljenja same vakcine prema nama i ostalog potrošnog materijala kao što su šprice, igle i vata mi smo odredili cijenu od 30 KM – rekao je direktor Doma zdravlja u Kotor Varošu Vladimir Bibić.
Dodao je da su nabavili i oko 250 besplatnih vakcina te da imaju još oko 15 doza.
Veliko interesovanje vlada i na jugu Srpske. Epidemiolog u Domu zdravlja Trebinje Jelena Durić kaže da u toj ustanovi nemaju komercijalne vakcine, a potražnja za besplatnim dozama je više nego zadovoljavajuća.
– Nabavili smo 700 i ostalo nam je još dvadesetak. Lani je odziv bio manji jer je imunizacija protiv korone bila u punom jeku pa su pacijenti koji se tradicionalno vakcinišu protiv gripa izabrali da jednu godinu to ipak preskoče – rekla je Durićeva.
S druge strane, u Derventi skoro da i nema interesa za komercijalnom vakcinom protiv gripa, a direktor tamošnjeg Doma zdravlja Mirko Šaran kaže da je tako već godinama.
– Vakcinacija besplatnim dozama ide uobičajnim tempom. Za ovu sezonu smo nabavili dvadesetak komercijalnih doza i sve su otišle, s tim da smo ranijih godina znali nabaviti više, ali su nam propadale. Šta je razlog, ne znam. Cijena vakcine sigurno nije, to je vjerovatno generalno poljuljana vjera u vakcine – kazuje Šaran i navodi da je potreban snažniji marketing i podrška struke kako bi ljudi vratili vjeru u vakcine koje su jedan od najznačajnijih otkrića u medicini.
Institut za javno zdravstvo RS za ovu sezonu nabavio je 20.000 vakcina namijenjenih kategorijama stanovništva koje imaju pravo na besplatnu vakcinaciju, kao i 3.500 komercijalnih doza.
– Za tekuću sezonu nabavili smo količine koje su u skladu sa potrošnjom vakcina protiv gripa iz prethodnih godina i skoro sve su utrošene – rekli su u Institutu.
Korona
Kada je u pitanju imunizacija protiv “kovida” u Institutu za javno zdravstvo navode da trenutno vlada slabo interesovanje. To je slučaj i u Trebinju.
– Vakcinom protiv virusa korona u ovom trenutku vakcinišu se uglavnom mlađi koji ranije nisu bili vakcinisani, a sada to čine iz razloga što su dobili posao u stranim kompanijama ili putuju u zemlje koje zahtijevaju potvrdu o vakcinaciji – navodi Jelena Durić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com