Stipendije i besplatan prevoz podstiču upis

Stipendije od 100 maraka i besplatan prevoz uticali su na to da se djeca više opredjeljuju za deficitarna zanimanja, odnosno upisuju zanatska zanimanja, koja imaju perspektivu, kažu u Aktivu direktora srednjih škola i Zanatsko-preduzetničkoj komori.

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske saopštilo je da je za oko 550 učenika prvih razreda srednjih škola širom Srpske, koji su upisali neko od deficitarnih zanimanja, biće obezbijeđene stipendije od 100 maraka i besplatan prevoz.

Istakli su da je u školsku 2022/23. godinu deficitarna zanimanja, od planiranih 728 učenika, upisalo njih oko 550 ili 70 odsto u 36 škola, 28 lokalnih zajednica i 19 zanimanja.

– Vlada je opredijeljena da i u novoj školskoj godini podrži učenike koji upisuju deficitarna zanimanja, te je u budžetu za ovu namjenu planirano 900.000 KM – ističu iz Ministarstva.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije Ljuban Bajić rekao je za “Glas Srpske” da je ova odluka, koja se sprovodi već treću godinu, za svaku pohvalu.

– Ovo je uticalo da se djeca više opredjeljuju za deficitarna zanimanja, a osim stipendija, učenici drugih i trećih razreda koji budu išli kod poslodavaca dobijaće i određene nadoknade – rekao je Bajić. Ovo će, kako kaže, posebno dobro doći onoj djeci koji su slabijeg imovinskog stanja.

– Mnogi učenici putuju, pa će stipendije dobro doći sad kada je sve poskupjelo – kazao je Bajić, dodajući da je sve veći trend upisivanja deficitarnih zanimanja, jer su plate u ovim sektorima porasle.

Direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovica Bratić kaže za “Glas Srpske” da su stipendije najbolji i najpraktičniji način da se djeca motivišu da upišu zanatska zanimanja, koja imaju perspektivu.

– Do sada su bile samo priče, a ovo je nešto konkretno. Konsultovali su privrednike i odmah su se pokazali rezultati – rekao je Bratić. Objasnio je da je, uprkos svemu, ipak teško uticati na djecu da upisuju zanate.

– Što se tiče zanata u Srpskoj, stanje je zaista loše, ljudi masovno odlaze u inostranstvo. Imamo odlične majstore koji odlaze za privlačnim platama – kazao je Bratić. Dodao je da ne treba zaboraviti ni činjenicu da su u inostranstvu veća primanja, ali i veći troškovi

U skladu sa zaključkom Vlade Srpske, Ministarstvo je u saradnji sa lokalnim zajednicama, poslovnom zajednicom i školama sačinilo listu deficitarnih zanimanja u Srpskoj, koja je objavljena na zvaničnoj stranici prije termina prvog upisnog roka u školsku 2022/23. godinu.

Ustanovljeno je da su najveće potrebe na tržištu rada za zanimanjima trećeg stepena u strukama mašinstvo i obrada metala, poput bravara-zavarivača, mehaničara mehatronike, pneumatike i hidraulike, obrađivača metala rezanjem, alatničara, te mehaničara grijne i rashladne tehnike. U poljoprivredi i preradi hrane, na tržištu rada potrebni su pekari, mesari, agroproizvođači, prehrambeni prerađivači i u sektoru ugostiteljstva i turizma potrebni su konobari i kuvari.

Najveće potrebe na tržištu rada javljaju se i za zanimanja trećeg stepena u strukama saobraćaj, poput vozača motornih vozila, autoelektričara i električara elektroinstalatera, te stolara, kamenorezača-keramičara.

Predškolsko vaspitanje

U Ministarstvu prosvjete i kulture kažu da je besplatnim predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u Srpskoj obuhvaćeno 90 djece sa smetnjama u razvoju, za koju je rana stimulacija važna za dalji razvoj. Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Nataša Cvijanović rekla je da su napravljeni značajni iskoraci da bi se unaprijedio položaj djece koja odstupaju od tipičnog razvoja, a jedan od njih je besplatno pohađanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja za djecu u Srpskoj.

(Glas Srpske)


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *