Staništa larvi komaraca u svijetu prate dronovi, o modernizaciji opreme razmišljaju i u “Eko-zaštiti” /VIDEO/

U svih 68 mjesnih zajednica na području grada Bijeljina izvode se larvicidni tretmani suzbijanja komaraca. Grad je obezbijedio sredstva, a poslove izvode ekipe preduzeća Eko zaštita. Na ovom području najzastupljenije su tri vrste komarca, tigrasti nije determinisan, ali potencijalno najopasniji je “Anofeles”, koji je praktično autohtona vrsta u Semberiji, pa je sistemsko uništavanje komaraca, postao godišnji obavezan posao.

Krajem aprila bijeljinska Eko zaštita započela je izvođenje tretmana larvicidnog suzbijanja komaraca u akvatičnim područjima Semberije. Pravilnim suzbijanjem larvi komaraca reguliše se i brojnost odraslih formi koje tokom ljetnih mjeseci znaju napraviti probleme kako ljudima, tako i životinjama

Ovako se redukuje brojnost odraslih formi komaraca, a štite se i staništa pčela i drugih insekata koji su neophodni za održivost biodiverziteta. Ciljanim suzbijanjem biološkim larvicidima ne narušavaju se ni staništa drugih organizama u vodi.

Tretman suzbijanja odraslih formi komaraca vrši se metodom hladnog zamagljivanja specijalnim ulv uređajima, koji proizvode čestice malog volumena ispod 5 mikrona.

Sve ispod petnaestak uboda po jedinki na čas je prihvatljiva mjera brojnosti komaraca. Koliko god komarci ljudima smetali, oni su navodi Lazić neophodni u lancu ishrane, pa ih nije cilj uništiti u potpunosti.

Područje Semberije koja leži na obalama dvije rijeke Save i Drine, nastanile su tri vrste komaraca, najzastupljeni je riječni, te kućni komarac, dok tigrasti komarac nije uočen na ovom području i ako je determinisan u okruženju.

“Anofeles”, je kažu u eko zaštiti praktično autohtona vrsta komarca i potencijano je najopasniji.

U svih 68 mjesnih zajednica na području grada Bijeljina izvode se larvicidni tretmani suzbijanja komaraca. Potencijalna staništa larvi komaraca utvrđuju se džipies uređajima.

Eko zaštita je opremljena svom neophodnom opremom i ljudstvom za obavljanje poslova na suzbijanju komaraca. Razvijeni svijet već nekoliko godina monitoring na razvoj larvi komaraca vrši putem drona, o modernizaciji u ovom smislu razmišljaju i u ovom preduzeći.

Tretmani suzbijanja odraslih formi komaraca počeće čim se za taj posao budu stekli uslovi u pogledu brojnosti komaraca na određenim lokacijama.

Komarci su prenosioci potencijalno zaraznih bolesti, pa ih je potrebno sistemski redukovati kako bi se njihova brojnost svela na prihvatljivu mjeru.

Grad Bijeljina je prepoznao značaj sistemskog uništavanja komaraca, za šta su izdvojena iz budžeta značajna sredstva, pa će poslovi na terenu trajati sve do kraja oktobra.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *