Šta treba znati o zmijama i zmijskom ujedu ? /VIDEO/

Ugriz zmije , česta je pojava kada nastupi toplije vrijeme , veterinari navode da u Bijeljini nema otrovnica, pa samim tim i nema razloga za paniku. Iz higjensko-epidemiološke službe Doma zdravlja, istakli su da raspolažu dovoljnom količinom seruma koji se koristi protiv zmijskog otrova.

Nakon dugog razdoblja kišovitog vremena, gmizavci su, sa dolaskom toplijih dana, razdražljivi i gladni izašli iz svojih staništa, te su zbog toga česti slučajevi da građani budu žrtve ujeda zmija. Visoka trava, u kombinaciji sa toplim i vlažnim vremenom, povećala je broj zmija na području Bijeljine.

Prije samo mjesec dana jedan od sugrađana uočio je jednu na kamenom dijelu korita kanala Dašnica, s obzirom da se u tom dijelu nalazi šetalište , zabrinuti su bili stanovnici ovog dijela grada. Veterinari navode da su u našem gradu česti gosti neotrovne zmije , smukovi i bjelouške , ali da razloga za paniku nema. To nam je potvrđeno i u zdravstvenim ustanovama sa područija grada, jer kako kažu, ugriza otrovnica je bilo u Loparama i na područiju Majevice,  ali u proteklim godinama.

Serum antiviperinum delotvoran je protiv poluotrovnih i otrovnih zmija koje se javljaju u Evropi.

Na mjestu ujeda otrovnice vide se dvije male ubodne ranice koje ne krvare. Ubrzo na tom mjestu nastane crveni prsten koji postaje plavičast, tj. rana pomodri i javi se otok. Nešto kasnije se na tom dijelu tijela javlja obamrlost,a kad jednom uđe u krv, otrov se raznosi po cijelom tijelu. Otrovani osjeća, slabost i javljaju se drhtavica, vrtoglavica, puls mu se ubrzava ,a disanje postaje sve teže. Ukoliko se ne reaguje blagovremeno, nastupa paraliza centra za disanje,a malo zatim i srce prestane da radi. Nakon ugriza nema mjesta panici jer je potrebno javiti se u obilžnju zdravstvenu ustanovu , a prije toga primjeniti prvu pomoć.

Građanima se poručuje da se prema zmijama oprezno ponašaju, da ih ne diraju i izazivaju, jer one nikada neće prve i bez razloga napasti.

Prema riječima Radojčićeve, promjenljivo vrijeme pogodovalo je i  povećanju broja komaraca, krpelja, osa i stršljenova, usljed čega je zabilježeno i dosta ujeda tih insekata zbog kojih se građani obraćaju ljekarima.

Ovaj period godine pogodan je i za pojavu divljih stršljenova, nakon čijih ujeda se mogu pojaviti alergijske rekacije , pa i po tom osnovu treba preventivno djelovati.

One koje smo u prilici ponekad vidjeti u Bijeljini , napominju stručnjaci su , barske zmije, jedu ribe i žabe i nije neobična pojava da ih vidite u vodi, recimo u kanalu koji protiče kroz grad. Istovremeno one su i korisne jer regulišu brojnost štetočina.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *