Srbija i Portugal siloviti, Vlahović dva, Ronaldo tri!

Reprezentacija Srbije ostvarila je i petu pobjedu u kvalifikacionoj Grupi A, u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo. Rival ”Orlovima” večeras je bila selekcija Azerbejdžana, a Srbija je trijumfovala rezultatom 3:1.

S obzirom na prikazanu igru i broj stvorenih prilika, pobjeda srpskog tima mogla je da bude i ubjedljivija, ali ono što je u ovom trenutku najvažnije jeste to da je Srbija zadržala vodeću poziciju u grupi, sa bodom više od Portugala, doduše i uz jedan meč više.

Selektor Stojković je večeras kombinovao sa sastavom tima, ostavio je Tadića, Mitrovića, Gudelja na klupi, a napadački tandem činili su Jović i Vlahović.

Već u 11. minutu Vlahović je mogao da donese vođstvo Srbiji, ali je njegov šut sa ivice kaznenog prostora zaustavila stativa. Tri minuta kasnije umalo autogol dolamćih poslije Kostićevog prodora i oštrog centaršuta po zemlji, ali lopta ponovo pogađa stativu.

Napadi Srbije su nastavljeni, a u 16. minutu gosti su ponovo imali sreće, kada je šut Sergeja Milinković-Savića zaustavio Mahmudov na gol-liniji.

Ali, nije se dugo čekalo na vođstvo reprezentacije Srbije. Na isteku prvih pola sata igre Vlahović je poslije odličnog dodavanja Nastasića prekršajem zaustavljen u kaznenom prostoru gostiju i tako iznudio penal koji je sam i realizovao preciznim udarcem sa bijele tačke – 1:0.

Nastavila je Srbija sa napadima i poslije vođstva, odličnu priliku je imao i Jović poslije sjajne akcije Grujića i Lazovića, ali je njegov šut glavom zaustavio golman gostiju na gol-liniji.

Izgledalo je da će se minimalnim vođstvom Srbije završiti prvo poluvrijeme, ali u posljednjem minutu prvog dijela igre, naš golman Predrag Rajković pravi veliki kiks poslije jedne lopte koja mu je vraćena. On je pokušao da je iznese izvan kaznenog prostora, ali umjesto toga poslao ju je u noge Dadašovu koji ovaj poklon objeručke prihvata – 1:1.

Ali, Srbija je znatno kvalitetniji rival, svjesni su toga bili i reprezentativci Srbije na terenu, pa ih ovaj Rajkovićev kiks nije uzdrmao.

Od početka drugog poluvremena nastavili su ”Orlovi” da prete preko Vlahovića, pa Jovića, a novo vođstvo Srbiji Vlahović je doneo u 53. minutu poslije Lazovićevog pokušaja sa ivice kaznenog prostora, kada je napadač našeg tima odbijenu loptu proslijedio u mrežu – 2:1.

Potom su ušli u igru i Tadić i Mitrović, a pitanje pobjednika definitivno je riješeno u 83. minutu kada je dosuđen još jedan penal za Srbiju zbog igranja rukom gostujućeg fudbalera u kaznenom prostoru. Ovoga puta Tadić je izveo najstrožu kaznu i loptu je sa bijele tačke poslao pod prečku – 3:1.

Za to vrijeme, Portugalija je lako slomila otpor Luksemburga, bilo je 5:0 za domaću selekciju, uz het-trik Kristijana Ronalda. Doduše, prva dva u osmom i 13. minutu postigao je sa bijele tačke, pri čemu je jedan od ta dva penala bio blago rečeno ”sumnjiv”. Bruno Fernandeš je već u 18. minutu povsio na 3:0, a u nastavku su pobjedu Portugalije još ubjedljivijom učinili Paulinja u 69. i Ronaldo svojim trećim golom u 87. minutu, poslije saradnje sa Nevešom.

Srbiji još ostaje meč odluke protiv Portugalije u gostima, a Ronalda i drugove prije toga očekuje i gostovanje u Irskoj.

Tabela: Srbija 17, Portugalija 16, Luksemburg 6, Irska 5, Azerbejdžan 1.