“Semberka” izvozi 80 odsto sušenog programa

Vrijedne ruke poljoprivrednika iz Semberije završile su s berbom srijemoša.

Ove sezone fabrika “Semberka” u Janji preradila je 200 tona svježeg srijemoša, što je 30 tona više nego prošle godine. Od toga 80 posto proizvoda ide izvan granica BiH.

Velika je potražnja i za drugim kulturama koje tvornica prerađuje.

Tri stotine certificiranih berača iz zvorničke firme “Smrčak” u okolnim mjestima i brdima svakodnevno je bralo svježi srijemoš. Prerađivalo se 15-ak tona dnevno.

Kao dodatak jelu, ali i u farmacetuskoj industriji, srijemoš je posebno tražen na tržištu zemalja EU gdje se izvozi. Ljekovit je i dva puta jači od bijelog luka.

– Od 10 kg svježeg srijemoša dobije se kilogram sušenog tako da se nadamo da ćemo od 200 tona svježeg, dobiti 20 ili 21 tonu sušenog – pojasnio je Zlatan Pejić, rukovodilac “Semberke”.

“Semberka” Janja je ugovorila sirovine za ovu godinu na bazi punog kapaciteta za krompir, mrkvu i paštrnjak.

– Krompir smo ugovorili sa zadrugom “Agrofarmer” iz Janje, i to na 82 hektara, te po prvi put paštrnjak na 10 hektara, gdje je kompanija “Bingo”, kao i prethodnih godina, učestvovala u finansiranju nabavke sjemena i đubriva. “Semberka” Janja oko 80% sušenog programa izvozi na tržište Evropske unije, gdje je jedan od najvećih kupaca “Podravka” iz Hrvatske, te na tržište susjednih zemalja. Oko 20% sušenog programa se plasira unutar BIH – kazao je Pejić.

Nakon srijemoša, slijedi prerada povrća za sušeni program, dodatke jelima i supe. Prošle godine izvezeno je 600 tona prerađenog povrća, dok je 200 tona ostalo za potrebe BiH. Ove sezone zasijano je mnogo više.

– Posijao sam oko 2,5 hektara krompira opala, industrijskog krompira. Imam negdje oko hektar za prodaju, merkativnog krompira adore – rekao je Nedžad Velagić, poljoprivredni proizvođač.

Poljoprivrednici su prvi put posijali i paštrnjak, jer je to sirovina koju “Semberka” sve teže nabavlja iz Srbije, a baza je dodataka za jelo.

– Mi smo odlučili proizvesti neku količinu koja bi bila i interesantna za fabriku da radi nekih 15 dana. Ako to prođe, ja investiram dalje i kupujem novi kombajn, prvi u BiH, za vađenje mrkve, paštrnjaka, peršuna, celera, svih korjenašica – najavio je Rade Jovičević, poljoprivredni proizvođač.

Poljoprivredna zadruga “Agrofarmer” četvrtu godinu zaredom sarađuje s kompanijama “Bingo” i “Semberka”.

– Proizvođači imaju veliku olakšicu u procesu proizvodnje krompira, zato što “Bingo” sufinansira sjeme krompira i osnovno đubrivo. Imamo veoma korektnu saradnju, isplate su redovne i to je veoma bitno za proizvođače u ovim vremenima – rekao je Mujo Bogaljević iz PZ “Agrofarmer”.

Ovaj projekat nije vezan samo za Janju.

– Imamo kooperante iz cijele Bijeljine i Semberije. Mnogi su zainteresovani. Nemamo pijace, nesigurnost na tržištu, oscilacije u cijenama, nemamo ni dovoljno kupaca. Međutim, ovo sa “Semberkom” i “Bingom” je ugovoreno i idemo u dobrom pravcu – dodao je on.

Povoljnim vremenskim prilikama i plodnoj godini nadaju se Semberci kako bi na kraju unovčili svoj rad i trud.

Jedan od najvećih potencijala BiH je plodna zemlja. Stotine dunuma zasijanih raznim kulturama i žitaricama pokazuje odgovoran odnos prema zemlji. Isto tako pokazuje da BiH može proizvoditi hranu za svoje stanovništvo.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *