Nakon dva mjeseca kontrolni asistenti resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi od početka decembra kontrolišu kvalitet mlijeka na farmama i otkupnim mjestima, do tada su kontrolu uzoraka mlijeka radile mljekare. Kontrola se vrši na svim farmama koje se nalaze u registru, utvrđuje se klasa mlijeka na osnovu čega se ostvaruju i podsticaji u ovoj oblasti.
Na velikim farmama nije teško postići kvalitet mlijeka jer su opremljene zatvorenim sistemom za mužu i laktofrizima za čuvanje svježeg mlijeka.
S druge strane, malim farmerima treba više truda. Ipak u posljednje vrijeme mijenja se slika proizvođači nastoje uz adekvatnu higijenu i brigu o zdravlju muznih grla održati proizvodnju mlijeka u ekstra klasi, svjesni činjenice da im kvalitet mlijeka donosi mjesečnu zaradu na ime premije.
Na farmi Marjanovića su trenutno u proizvodnji četiri muzna grla, dnevno otkupnoj stanici predaju oko 30 litara mlijeka. Proizvodnja je kažu zahtjevna i osjetljiva, pa o širenju proizvodnje za sada ne razmišljaju , nastoje da održe kvalitet mlijeka pa s njim i sistem podsticaja. Premija ističu uz nerentabilnu cijenu mlijeka predstavlja najbolju zaradu u ovom poslu, pa s toga i nastoje proizvodnju mlijeka uz bolje standarde na farmi podići na viši nivo.
Kontrolni asistenti uzimaju uzorke mlijeka od svakog farmera pojedinačno i reaguju po dobijenim rezultatima analize. Samo na području Semberije uzorci će biti uzeti sa 120 otkupnih mjesta. U narednom periodu mjesečno će biti uzimana dva uzorka mlijeka od svakog prozvođača.
Cijenom mlijeka proizvođači danas nisu zadovoljni, pa će poručuju insistirati na većoj cijeni jer proizvodnja kvalitetnog mlijeka zahtijeva mnogo rada, truda i odricanja, pa tako smatraju i zavređuje da po litru košta oko 70 feninga.
Proizvođačima koji budu imali problema tokom kontrole uzoraka mlijeka biće ukazano na nedostatke kako bi se kroz edukaciju otklonili i da bi se došlo do klase mlijeka koja garantuje isplatu podsticaja.