Renovirana zgrada bijeljinskog Sokolskog doma na čekanju

Renoviranje Sokolskog doma u Bijeljini završeno je 2020. godine, ali ovaj objekat još nije u funkciji.

Ovaj arhitektonski spomenik prvog reda, građen u savremenom srpsko-vizantijskom stilu, još nema upotrebnu dozvolu.

Budući da je vlasništvo Grada Bijeljina, ustanove kulture kojima će prostor u Sokolskom domu biti ustupljen na korištenje s nestrpljenjem očekuju da objekat bude u funkciji.

Obnova Sokolskog doma trajala je dvije godine, a koštala je 2,1 milion konvertibilnih maraka, od čega je Grad Bijeljina obezbijedio 1,5 milion KM, a Vlada Republike Srpske 600.000 KM.

Na upotrebnu dozvolu objekat će čekati do proljeća, a tek nakon toga skupštinskom odlukom biće definisano pod kojim uslovima će ga koristiti ustanove kulture, kažu nadležni.

Kad budu gotovi svi radovi

Načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Grada Bijeljina, Samer el Šeik, pojašnjava da će upotrebna dozvola biti izdata tek nakon što budu završeni svi radovi, uključujući i vanjsko uređenje.

– Nakon toga će Skupština Grada donijeti odluku koje će institucije kulture i pod kojim uslovima ovaj prostor dobiti na korištenje. Načelno je dogovoreno da to budu Hor „Srbadija“, SKUD „Semberija“ i gradsko pozorište – kaže El Šeik.

U nove prostorije Hor „Srbadija“ se uselio. Ubacili su potrebnu opremu i instrumente za koje je im sredstva u iznosu od 100.000 KM obezbijedila Vlada RS. Probe još ne održavaju u novim prostorijama, jer čekaju da objekat u potpunosti bude pušten u funkciju. Međutim, sreću ne kriju, jer nakon više od dvije decenije neće biti podstanari. Nove prostorije mnogo će im olakšati rad. Decenijama slavu Semberije i Republike Srpske pronose širom svijeta, a na horskim olimpijadama, domaćim i međunarodnim takmičenjima osvajali su najveće nagrade.

– Savršen prostor, po akustičnosti, kvadraturi, vazduhu, kubikaži, po mjerama, svim mogućim svjetskim propisima koji su uobičajeni za rad horskih pjevača. Zahvalni smo lokalnoj zajednici, ali i Republici koji su prepoznali naš rad i podržali nas – ističe rukovodilac hora Desanka Trakilović.

Sajam knjiga prije Beograda

Sokolski dom jedna je od građevina pod zaštitom države. Kulturno-istorijski spomenici su nacionalna baština o kojoj moramo brinuti, kaže kustos Muzeja „Semberija”, Zoran Midanović.

– U Bijeljini su sokoli, srpski, hrvatski i muslimanski, osnovani od 1905. do 1910. godine. I u vrijeme Kraljevine Jugoslavije ukazala se potreba da se napravi sportska dvorana, prva u istoriji Bijeljine. Izgrađena je u periodu od 1929. godine do 1932. godine, a arhitekta je Momir Korunović, jedan od najvećih arhitekata i umjetnika tog doba – kaže Midanović.

Sportska dvorana nekad nije služila samo kao sportska sala Sokola, nego i kao pozorišna sala. Tu je održana prva predstava bijeljinskog pozorišta „Scena“, 18. februara 1935, Nušićeva komedija „Svet“.

Kasnije, 1939. održan je i sajam knјiga, mnogo prije nego u Beogradu, podsjetio je Zoran Midanović.

Sokolski dom je jedna od najznačajnijih i arhitektonski najvrijednijih zgrada izgrađenih između dva svjetska rata u Bijeljini. U njoj su održavane sve značajnije akademije i priredbe, ali i sportske manifestacije. Ova zgrada bila je, u vrijeme kad je izgrađena, jedna od najljepših u Bijeljini.

Rekonstrukcijom joj je vraćen stari sjaj, a Grad Bijeljina mnogo je dobio na vizuelnom izgledu.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *