Rekordan broj krioablacija u jednom danu

U toku jučerašnjeg dana u Bolnici „Sveti Vračevi“ Bijeljina uređeno je šest krio balon ablacija kod pacijenata sa srčanim aritmijama. Sve procedure su uredno protekle, pacijenti su stabilni i nakon urađenih kontrolnih pregleda otpušteni su kući. Sve intervencije u angio sali vodio je prof. dr Lazar Angelkov sa dr Vladimirom Đurićem i timom rendgen tehničara i instrumentara.

Pacijenti su stigli iz različitih krajeva Republike Srpske, Nevesinja, Bileće, Pala, Zvornika, Modriče, a neki od njih su željeli da svoja iskustva iz bijeljinske bolnice prikažu javnosti.

Miloš Gordić (35) iz Nevesinja, koji već deset godina ima probleme sa aritmijama izjavio je: „Došao sam u nedjelju. Uslovi u bijeljinskoj bolnici su idealni, nisam imao nikakvih problema. Preporučili su mi ovu bolnicu pacijenti koji su se ovdje ranije operisali. Profesor Angelkov je vrhunski obavio posao, osjećam se odlično i danas idem kući“.

Bojan Milović (34) iz Pala rekao je: „ Odlučio sam se na ovu intervenciju jer već duže imam problem sa aritmijama, koje je imala i moja majka. Čuo sam da Bolnica u Bijeljini ima najbolji tim kardiologa i zbog toga sam je izabrao za liječenje. Uslovi su odlični, a osoblje veoma ljubazno“.

Azemina Isić (61) iz Zvornika, koja je upućena iz zvorničke bolnice u Bijeljinu kaže:„ Već deset godina imam problem sa aritmijama i više puta sam bila hospitalizovana. Sad se osjećam mnogo bolje i nadam se da će tako ostati. Boravak u ovoj bolnici je bio za svaku pohvalu“.

Dobrila Nedić (63) iz Karajaka kod Zvornika, dodala je: „Ranije sam ugradila pejsmejker u Banjaluci, a sada sam dobila preporuku da uradim ablaciju u Bijeljini jer mi je mnogo bliže. Ljekari ovdje sa osmjehom dolaze u vizitu, što puno znači.“

Ablacija krio balonom je medicinska procedura koja se koristi za liječenje srčanih aritmija, posebno atrijalne fibrilacije. Atrijalna fibrilacija je nepravilno i ubrzano kucanje srca koje može dovesti do komplikacija poput krvnih ugrušaka, moždanog udara i drugih srčanih problema.

„Elektrofiziologija u Bijeljini polako postaje vodeća u Republici Srpskoj, odnosno, u Bosni i Hercegovini. Juče smo uradili šest procedura u jednom danu što predstavlja svojevrstan rekord. Željeli smo da pokažemo da smo stvorili ekipu i da imamo snage da to uradimo. O samom kvalitetu našeg rada najbolje govore zadovoljni pacijenti. Dolaze nam pacijenti i izvan granica zemlje, iz Makedonije, Crne Gore, Srbije koji nose pozitivna iskustva iz Bijeljine“, rekao je prof. Angelkov.

„Bijeljinska bolnica posjeduje svu potrebnu opremu, a u pregovorima smo sa menadžmentom bolnice za nabavku najnovije tehnologije, kako bismo postali vodeći centar za elektrofiziologiju u regionu“, izjavio je.

Angekov je objasnio da krio – balon ablacija ima visok stepen uspješnosti u liječenju aritmija, ali da se atrijalna fibrilacija, kao degenerativno oboljenje, može ponovo javiti nakon dvije do tri godine.

„Ablacija krio balonom nam omogućava da suprimiramo srčane aritmije, ali pošto se radi o hroničnom problemu, postoji mogućnost da se nakon nekog vremena trebaju uraditi dodatne procedure“, dodao je Angelkov.

Dr Aleksandar Janjičić, načelnik Odjeljenja za internističke grane kaže da krio ablacije nisu standardne procedure u medicinskim centrima u Bosni i Hercegovini zbog finansijskog aspekta, ali i zbog složenosti procedure.

„Mi smo se odvažili na ovaj korak jer imamo veliko iskustvo sa oko 200 krio – balon ablacija, urađenih otkako smo prije dvije godine uveli elektrofiziologiju. Sada smo obavili šest u jednom danu, što je iziskivalo rad u dvije smjene i određene psihofizičke napore. Ponosan sam na tim koji predvodi prof. dr Lazar Angelkov sa dr Vladimirom Đurićem i cijelim osobljem iz angio sale“, izjavio je dr Janjičić.

Prim. dr Mikajlo Lazić, v.d. direktora bijeljinske bolnice izjavio je : „Elektrofiziologija u Bijeljini napreduje i postiže sjajne rezultate u liječenju srčanih aritmija. Povećali smo broj procedura za 20 procenata i složenost samih intervencija za 30 procenata. U maju mjesecu ove godine uspostavili smo saradnju sa Kliničko bolničkim centrom Dubrava u Zagrebu, a druga angio sala opremljena je sa nedostajućom opremom. Zahvalni smo timu za elektrofiziologiju, na čelu sa prof. dr Lazarom Angelkovim, koji nesebično rade za dobrobit pacijenata“, rekao je dr Lazić.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *