Raste broj razvoda – Gradu potrebno savjetovalište za brak i porodicu /VIDEO/

U Bijeljini se godišnje razvede i do 150 parova koji imaju maloljetnu djecu, podaci su Centra za socijalni rad. Stručnjaci zaposleni na radu sa ovakvim porodicama, ukazuju na važnost otvaranja Savjetovališta za brak, jer Bijeljina prednjači među gradovima u RS po broju razvoda.

Prema podacima Centra, u prošloj godini podneseno je 148  zahtjeva za razvod braka, odnosno zahtjeva za pokušaj mirenja, što je obaveza iz Porodičnog zakona za supružnike koji imaju maloljetnu djecu prije podnošenja tužbe za razvod braka, a broj onih koji nastave zajednički život u prosjeku je samo 10 odsto.

S obzirom na to da se u gradu godišnje razvodi i do 150 bračnih parova koji imaju maloljetnu djecu,i da je takvim parovima potreban savjetodavno terapijska pomoć Centar za socijalni rad Bijeljina ukazao je na potrebu otvaranja savjetovališta za brak i porodicu.

Takvi roditelji i bivši bračni supružnici koji se ni na koji način ne mogu dogovoriti prilikom razvoda, su poslije kroz druge postupke jako dugo klijenti u Centru za socijalni rad.

Za bračne parove koji u postupku pokušaja mirenja ne postignu sporazum stručni radnici prave procjenu roditeljske podobnosti i daju prijedlog sudu o povjeri maloljetne djece.

U prošloj godini ovaj centar sačinio je 81 izvještaj za sudove sa prijedlozima u vezi sa povjerom i izdržavanjem maloljetne djece.

Najčešći razlozi koje supružnici navode za razvod braka su problemi u komunikaciji proizašli iz velikih međusobnih razlika, ljubomora i vanbračne veze, bolest jednog od supružnika, razni oblici nasilnog ponašanja, nedostatak komunikacionih vještina za konstruktivno bavljenje problemima i nesporazumi u široj porodičnoj zajednici. Svi oni su kandidati za Savjetovalište za brak i porodicu.

Zapažanja stručnjaka Centra su da na probleme u funkcionisanju porodice utiču rano stupanje u brak, nezrelost i nespremnost na zajednički život, kratko predbračno poznanstvo, iscrpljenost vezana za nizak socioekonomski status i loša iskustva u porodicama porijekla i obrasci koji se prenose u nove porodice.

Kao preventivu stručnjaci navode osnaživanje veze, bolje razumjevanje, prepoznavanje rizika i upravljanje njima, pripremu mladih za emotivne odnose, jer kako kažu svašta učimo, a najmanje o emotivnom životu i svojim emocijama, koje nam kad već postanemo odrasli ljudi, predstavljaju i najveći izazov.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama

Facebook

Twitter

Youtube

Instagram

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *