Rakete pokrivaju cijelu Srpsku

Usvajanjem novog Zakona o protivgradnoj zaštiti i realizacijom projekta “Uspostavljanje tehničko-materijalnog servisa i modernizacija sistema protivgradne zaštite” branjeno područje bi sa sadašnje 24 jedinice lokalne samouprave u Republici Srpskoj i oko milion hektara, trebalo da bude prošireno na sve opštine i gradove, odnosno na oko 2,5 miliona hektara.

Time bi cijela teritorija Srpske trebalo da bude prekrivena sistemom protivgradne zaštite, kao i dio FBiH, jer Javno preduzeće “Protivgradna preventiva RS” na osnovu ugovora brani i teritoriju opštine Gradačac, a postoji interesovanje i drugih opština iz Tuzlanskog kantona da potpišu sličan ugovor. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić rekao je da se novi zakon donosi radi unapređenja sistema protivgradne zaštite, kao i potrebe inoviranja pojedinih odredaba radi lakše primjene u praksi.

– Jedan od ciljeva novog zakonskog rješenja je obezbjeđivanje jedinstvenog sistema protivgradne zaštite u Srpskoj. Zakonskim odredbama uređuju se prava, obaveze i odgovornosti, način finansiranja i nadzor nad sprovođenjem zakona, kao i druga pitanja od značaja za sistem protivgradne zaštite – precizirao je Pašalić.

U obrazloženju zakona koji je prije dva dana razmatrala Narodna skupština RS navedeno je da odbrana od grada ne podrazumijeva potpunu zaštitu branjenog područja, ali da se ipak ostvaruje zaštita usjeva i materijalne dobiti u milionskim iznosima, što opravdava preventivno djelovanje i obavljanje poslova zaštite od grada.

– Shodno tome, zakonom se isključuje odgovornost JP “Protivgradna preventiva RS” za štetu nastalu kao posljedica grada ukoliko je djelovalo preventivno u skladu sa raspoloživim resursima. Očekuje se da će navedene izmjene uticati na nadležne sudove u pogledu odlučivanja o naknadi štete od grada, ali i na poljoprivrednike, jer je jedan od najbitnijih razloga za donošenje novog zakona upravo to da se utiče na poljoprivrednike da se više odlučuju na osiguranje svojih usjeva, što resorno ministarstvo sufinansira sa 50 odsto, umjesto da pokreću sudske postupke zbog štete nastale usljed više sile – navedeno je u obrazloženju.

Osim toga, navedeno je dalje, bilo je potrebno uskladiti naše propise sa propisima iz zemalja regiona, gdje ne postoji mogućnost da onaj ko obavlja poslove protivgradne zaštite vrši naknadu štete uzrokovane gradom.

Naknada štete

Poslanik SDS-a i član skupštinskog Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Tomica Stojanović kaže da je imao kritika na račun dosadašnjeg funkcionisanja sistema protivgradne zaštite.

– Na području Bijeljine je bilo nekoliko nesreća u kojima su protivgradne rakete pale ljudima na kuće i izazvale materijalnu štetu, ali na sreću nije bilo ljudskih žrtava. Što se tiče novog zakona, ima određenih poboljšanja, kao što je obaveza naknade štete nastale usljed nepravovremenog djelovanja ili štete izazvane ljudskim faktorom, ali ima i nekih nedostataka – kaže Stojanović.

(Glas Srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *