Radna atmosfera na njivama Srpske, počela i sjetva kukuruza /VIDEO/

Na semberskim njivama ovih dana kao u košnici. Vrijedi ratari raspoređeni svako na svojoj parceli, obavljaju najznačajnije poljoprivredne radove.

Dok jedni pripremaju oranice za sjetvu, drugi sade kupus, a mnogi su zahvaljujući visokim aprilskim temperaturama otpočeli i najvažniji posao, sjetvu kukuruza, najrasprostranjenije ratarice na ovim prostorima.

Sve prednsoti rane sjetve kroz iskustvo je spoznao i Savo Novaković, pa je ovih dana zaorao svoje parcele.

Kako procjenjuje zemlji nedostaje vlage, pa će ako padavina uskoro ne bude, biti primoran kaže i da navodnjava njive i omogući tako usjevu nesmetano klijanje i nicanje.

Znali su Semberci, što ni starosjedioci ovdašnjih sela ne pamte, jesenas usljed nedostatka padavina navodnjavati i usjev pšenice. Bilo je u prošlogodišnjoj sezoni i štete koju je usjevima pa i plastenicima u Semberiji pričuinio olujni vjetar, što kako priča Savo nije zaobišlo ni njegove njive.

Savo u svojim atarima sije hibride od fao grupe 350 pa do 500. Ovog proljeća odlučio je da zaore i dva nova hibrida kukuruza i provjeri kakav će potencijal ispoljiti na njegovim njivama. Sjetvu će kaže obaviti za par dana, čekaju ga napominje i tretmani na usjevu pšenice, čije izvođenje ometa jak vjetar. Na pitanje, kako je raditi na njivama u vrijeme korone, Savo kaže.

Ove godine u Srpskoj je planiran veći obim proljetne sjetve. Troškovi su kažu poljoprivrednici na nivou prošlogodišnjih.

Oni koji su zasijali kukuruz u Semberiji narednih dana nadgledaće njive. Kako bi ispratili fazu klijanja i nicanja, sve bi kažu pospješila dobra aprilska kiša. Osim u najvećem poljoprivrednom kraju Srpske, Semberiji, rade poljoprivrednici punom parom na proizvodnim imanjima i širom Hercegovine. Tako će u Trebinju ove godine biti obrađeno oko 350 dunuma zemlje. Ovo je najveća površina u posljednjih 20 godina, a najviše parcela pripašće krompiru.

Tako će u slučaju nedostatka ove povrtarske kulture biti plasirane i tržištu. Posredstvom Agrarnog fonda Trebinjcima je podijeljen veliki broj sjemenskih paketa, a sve da bi bilo obrađeno što više zemlje i da bi se ljudi vratili selu.

Sve slobodne površine biće stavljene na raspolaganje za proljetnu sjetvu u Hercegovini, što je pohvalio i srpski član Predsjedništva Milorad Dodik, koji je obišao ovo područje.

Agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske proširila je i listu korisnika regresiranog dizel goriva za njih još 2.647 koji su ažurirali svoje podatke u Registru poljoprivrednih gazdinstava, a koji će ostvariti pravo na 1.748.700 litara goriva. Pravo na regresirano dizel-gorivo do sada je ostvarilo 12.065 korisnika, kojima je  odobreno 10.203.608 litara regresiranog-dizel goriva.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *