Proizvodnja duvana na izdahu

Sjetva duvana u Semberiji samo što nije počela, ali je drastično poskupljenje sirovina i energenata donijelo neizvjesnost proizvođačima, koji će ove sezone skratiti brazdu.

Da je sve manje i onih koji odlučuju da se bave ovom vrstom proizvodnje potvrđuju u bijeljinskom preduzeću “Duvan”, koje je godinama organizator proizvodnje duvana.

– Cijene đubriva i gasa, koji je nezaobilazan u procesu sušenja duvana, veće su i do 300 odsto u odnosu na prošlu sezonu – kaže za “Glas” direktor “Duvana” Čedo Gotovčević.

On ističe da skok cijena svih repromaterijala diktira teže uslove za proizvodnju nego lani.

– Poskupljenja su dovela do toga da ćemo za ovogodišnju proizvodnju morati izdvojiti i do 40 odsto više novca, a istovremeno će broj zasijanih brazda biti manji za 20 odsto – rekao je Gotovčević, dodajući da je lani za jedan hektar trebalo izdvojiti 4.000 maraka, a sada i do 6.000.

Kako kaže, neki proizvođači odustali su od ovogodišnje sjetve. 

– Ove godine imamo 20 kooperanata, što je za 50 odsto manje nego lani. Proces ugovaranja biće otvoren još nekoliko dana, te se nadamo da će ugovoriti saradnju sa još nekim proizvođačima – rekao je Gotovčević.

Međutim, postoji sumnja da ni neke ugovorene površine neće biti zasađene, pogotovo u slučaju još većih poremećaja na tržištu nafte i gasa.

– Ovogodišnju sjetvu duvana proizvođači planiraju da započnu ove sedmice, a materijal za proizvodnju je spreman. Ipak, u slučaju još većih poremećaja proizvodnja će biti sporna – kazao je Gotovčević.

Slično kaže i proizvođač duvana iz Bijeljine Drago Dujković, koji je ove godine proizvodnju smanjio za 50 odsto.

– Razlog je neisplativost, jer ne mogu pokriti troškove ulaganja. Radnici, gas, nafta, đubrivo, sve je poskupjelo. Ako ovako ostane, dogodine se neće ni sijati – kaže on.

Iako je teško, Dujković ove godine nije sasvim digao ruke od ove proizvodnje u nadi da će doći neko bolje vrijeme.

– Radimo nadajući se nekom boljitku, ali vrijeme nije pogodno za poljoprivredne poslove, posebno u proizvodnji duvana – rekao je Dujković.

Sličnu brigu dijeli i Bato Perić iz Ljeljenče kod Bijeljine, koji je za “Glas” kazao da će, ukoliko uz sva finansijska izdvajanja ovogodišnji prinosi ne budu blagorodni, sljedeće godine od ovog posla odustati.

– I ove godine sam razmišljao da li da se upuštam u proizvodnju. Još ova godina najvjerovatnije, a sljedeća je pitanje – rekao je Perić.

Proizvodnju duvana u BiH godinama muče problemi, o čemu svjedoči podatak da se 1990-ih godina proizvodilo između 8.000 i 9.000 tona duvana godišnje, dok je u 2021. proizvedeno manje od 400 tona.

Zarada

Prošlogodišnje kalkulacije u bijeljinskom “Duvanu” pokazuju da je sa hektara duvana proizvođač imao zaradu u iznosu od 148 maraka.

– To je period kada su cijene energenta za sušenje i vještačkih đubriva, kao dvije bitne stavke, bile niže za 200 odsto nego sada, zbog čega sumnjam u ovogodišnju dobit – rekao Čedo Gotovčević.

(Glas Srpske)

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *