Produženi boravak spas za roditelje 8.450 učenika u Srpskoj

U tekućoj školskoj godini u produženi boravak uključeno je oko 8.450 učenika u 103 osnovne škole širom Srpske, dok 1.231 učenik koristi usluge jutarnjeg čuvanja koje je organizovano u 29 škola.

Kako navode u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske, produženi boravak organizuje se za učenike prvog razreda, odnosno prve trijade, zavisno od uslova škole i zainteresovanosti roditelja. Sa druge strane, u osnovnim školama za djecu sa smetnjama u razvoju organizuje se za učenike prve, druge i treće trijade.

“Ministarstvo pruža podršku školama koje se odluče za organizovanje proširenog programa te snosi troškove bruto plata i naknada radnika angažovanih u proširenom programu”, rekli su oni.

Sa druge strane, u jutarnje čuvanje mogu biti uključeni učenici svih razreda te je ono predviđeno za učenike nakon završetka nastave u prvoj smjeni. Dok u određenim gradovima i opštinama i po nekoliko škola ima organizovan produženi boravak i jutarnje čuvanje, opštine i gradovi poput Bijeljine, Kostajnice, Kotor Varoša i Zvornika nemaju nijedan takav vid organizovanog sadržaja.

Miroslav Popržen, direktor banjalučke Osnovne škole “Sveti Sava”, naveo je da oni produženi boravak organizuju u šest grupa po 25 đaka.

“Oko 150 đaka svake godine u našoj školi koristi usluge produženog boravka. Naši prostorni kapaciteti ne dozvoljavaju povećanje kapaciteta, ali taj broj učenika je, u principu, optimalan za našu školu”, kazao je on. 

U Osnovnoj školi “Branko Ćopić” u Prnjavoru produženi boravak je organizovan tek od prošle školske godine, a direktorica te škole Jasmina Malešević rekla je za “Nezavisne novine” da postoji i potreba za povećanje kapaciteta.

“Mi imamo oko 60 djece u produženom boravku, ali ih nikada ne bude više od 20 na jednom mjestu. U jednom momentu bude između 15 i 20 učenika u produženom boravku, a onda jedni odlaze na nastavu dok drugi dolaze u produženi boravak”, istakla je Maleševićeva.  Još jedna mogućnost koja se nudi u produženom boravku jeste i obezbijeđen obrok. Iz Ministarstva kažu da to zavisi od zainteresovanosti roditelja, jer upravo roditelji finansiraju ishranu.

Popržen kaže da u njihovoj školi to trenutno nije praksa, već da roditelji svojoj djeci pripreme hranu.

“Ove godine niko ne koristi usluge obroka, ali i prethodnih godina je bio veoma mali broj zainteresovanih roditelja za tu opciju”, rekao je on. Kada je riječ o sadržaju rada, Maleševićeva kaže da njihovi učenici u produženom boravku, pored izrade domaće zadaće, imaju vremena i za igru, šetnju, pjesmu i slične sadržaje.

Ljiljana R., majka učenika prvog razreda koji pohađa jednu banjalučku školu, rekla je za “Nezavisne novine” da joj mnogo znači što škola kojoj pripadaju ima produženi boravak.

“Budući da prvačići u našoj školi imaju nastavu od 11 do 14 časova, mnogo mi znači što prije i poslije nastave ostaje u produženom boravku. Oboje smo zaposleni i nemamo mogućnost da nam neko odvodi dijete u školu, a posebno je važno to što je zaposlenje oba roditelja jedan od najvažnijih uslova za upis djece u produženi boravak”, rekla je Banjalučanka.

(Nezavisne)

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *