Prednosti organizovane proizvodnje – povećan obim sjetve industrijskog krompira /VIDEO/

Prije petnaest dana počela je sjetva krompira u Semberiji. Organizovane proizvodnje industrijskog krompira za potrebe fabrike Semberka, prihvatio se ove godine veći broj kooperanata, koji će zasnovati proizvodnju na 80 hektara obradive oranice.

Uprkos pandemiji virusa korona, poljoprivrednici na svojim parcelama moraju obaviti sezonske poslove kako bi obezbijedili dovoljne količine hrane u atarima. Jeste da bi inače u ovo doba godine sve na semberskim poljima vrvilo od poljoprivrednih mašina, ipak slika s terena pokazuje da je i u ovim zahtjevnim poslovima na parcelama redukovan broj ljudi.

Zasijati se mora, pa se u ovom kraju Srpske privode kraju poslovi na sjetvi krompira. Sjetva je otpočela sredinom marta, a biće završena ovih dana. Mnogi su prepoznali sigurnost u organizovanoj proizvodnji i sigurnom plasmanu i tako izbjegli nesigurno i kolebljivo otvoreno tržište.

Tako se ove godine za organizovanu proizvodnju industrijskog krompira za potrebe fabrike Semberka odlučio veći broj kooperanata PZ Agrofarmer. Tako će i proizvodnja biti zasnovana u većem obimu.

Sjemenski krompir sorte “opal” obezbijedila je zadruga u saradnji sa lokalnim otkupljivačem koji sufinansira proizvodnju kroz nabavku repromaterijala, odnsono sjemena i đubriva. Ovo je kaže Bogaljević velika pomoć za proizvođače koji se u samom startu susreću sa velikim ulaganjima. I otkupnom cijenom krompira kooperanti mogu biti zadovoljni. Ako bi bili kroz podsticaje prepoznati i od strane bijeljinskog Agrarnog fonda, bilo bi to kažu veoma dobro za unapređenje ove proizvodnje u Semberiji.

Ova zadruga će i ove godine ispoštovati ugovoreni posao i proizvedeni krompir sa semberskih oranica isporučiće prerađivačima.

Mnogi su prepoznali šansu i u organizovanoj proizvodnji i uzgoju paprike. Tako će se veće površine naći i pod ovom povrtarskom kulturom. Zadrugarstvo i u ovom slučaju pokazuje sve svoje prednosti, kada je riječ o plasmanu domaćih poljoprivrednih proizvoda, ali i učešću u projektima resornog ministarstva, koji za cilj imaju da osnaže zadrugarstvo kroz sufinansiranje proizvodnje krompira i paprike. Ove godine u IFAD-ov projekat uključeno je 105 proizvođača.

Paket namijenjen uzgoju krompira vrijedan je 4.000 KM. Dok je 3.000 KM vrijedan paket za proizvodnju paprike na po dva dunuma zemlje po proizvođaču.

Zadruga Agrofarmer trenutno sarađuje sa 150 kooperanata. Ono što nije ugovoreno, odnosno višak robe proizvođači obično plasiraju na pijacama. Međutim, zbog aktuelne situacije sa korona virusom teže je i do plasmana na otvorenom tržištu.

Ako sve bude išlo predviđenom dinamikom na proizvodnim parcelama, Zadruga Agrofarmer planirala je da ove godine otkupi oko 3.500 tona krompira i paprike. Procjena otkupa konzumnog krompira, ali i kupusa još nije skovana.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *