Onima koji žele uz malo mašte i znanja urediti okućnicu ili neku od zelenih površina aktuelne vremenske prilike još uvijek idu na ruku.
Relativno povoljne vremenske prilike bez jakih mrazeva i snježnog pokrivača produžile su radove na otvorenom kada je riječ o jesenjoj sadnji cvijeća i ozelenjavanju vrtova i javnih površina.
Pored sadnje cvijetnih vrsta, one koje su osjetljive na niske temperature, potrebno je skloniti u zatvoreni prostor gdje će strpljivo čekati proljeće, neke cvjetne vrste baš u ovom momentu potrebno je presaditi, pa je i u Gradskom rasadniku posla na pretek.
I ako naizgled nježne i osjetljive, ljubičice, odnosno “vijole” koje karakterišu intenzivne boje, inače dvogodišnje cvjetne vrste, veoma su otporne na zimske uslove, pa stručnjaci s razlogom akcenat stavljaju na jesenju sadnju. Gotovo da je nezamislivo urediti vrt s jeseni a da na raspoloživom prostoru posebno mjesto ne pripadne prelijepim hrizantemama koje od cvijeta ne odustaju i do kasne jeseni, pa ih s razlogom još zovu “jesenje ruže”.
Sudeći prema tome da su neke cvjetne vrste još uvijek u cvatu, stručnjaci uzrok vide u natprosječno toploj jeseni, tako je tokom novembra ove godine podsjećaju, bilo isuviše sunčanih dana koji su zbunili cvjetne vrste.
U rasadniku kojim gazduje bijeljinsko preduzeće Komunalac kažu da se Bijeljinci u jesenjoj sadnji uglavnom opredjeljuju za sadnju četinara.
U Rasadniku koji se prostire na oko 27 dunuma zemlje zastupljeno je na stotine biljnih vrsta, od cvjetnica, do žbunastih i četinarskih sadnica. Prostor koji vas lako očara ljepotom, upotpunile su i sadnice proizvedene upravo na ovom mjestu, ali i one koje su se lako prilagodile i odomaćile na ovom prostoru.
Mjesta u Rasadniku ima i za aromatično i ljekovito bilje. Pa se miris ruzmarina, lavande i smilja i s jeseni širi ovim prostorom.