Iako je prema podacima PU Bijeljina ukupan broj krivičnih djela u opadanju, u odnosu na 2018. Godinu, broj maloljetnka koji su uhvaćeni u krađama, ali i razbojništvima i napadima na druga lica, na području grada je povećan.
Tako je zbog izvršenja krivičnih djela, Policijskoj upravi Bijeljina u proteklih 12 mjeseci prijavljeno je 51 maloljetno lice. Ovo je za oko 67% povećanje broja maloljetnika koji vrše krivična djela u odnosu na godinu dana ranije.
Ohrabruju podaci da maloljetnici nisu počinili najteža krivična djela,. Zabrinjavajuće je da je starosna dob maloljetnih prestupnika takva da se pojavljuju sve mlađi izvršioci. Tako je njih troje uzrasta od 14 do 16 godina, dok je jedno lice bilo mlađe od 14 godina.
Prema policijskim saznanjima, krivična djela najčešće izvršavaju maloljetnici romske populacije, zatim djeca iz nepotpunih porodica i djeca bez roditeljskog staranja Većina izvršilaca je već poznata policiji i značaj broj se vodi u dosijeima kao „povratnici u izvršenju“.
U skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku, policija može maloljetnim delikventima izreći mjere upozorenja, vaspitne preporuke i krivične sankcije, što obično nije dovoljno za njihovo prevaspitavanje.
Centar za socijalni rad, policija, tužilaštvo, škole i Ombudsmen za djecu ukazuju da je preventiva najvažnija, a među tim mjerama je najvažniji uticaj roditelja ili staratelja i stvaranje odnosa koji važe u ,,pravoj” , odnosno kompletnoj porodici.
Na drugom mjestu je škola. Izuzetno loš scenario je kada ovakva djeca počinju da prave izostanke i izbjegavaju školu, a roditelji pravdaju bježanja sa časova, pružajući djeci lažnu podršku
Ono što je ohrabrujuće je i činjenica da institucije poštuju propise i nastoje da u okviru zakona pruže podršku maloljetnicima, jer prema podacima Ombudsmena za djecu RS u toku prošle godine nije zabilježena ni jedna prijava o kršenju prava maloljetnih delinkvenata.