Viši privredni sud u Banjaluci poništio je rješenje o smjeni stečajnog upravnika „Fabrike šećera Bijeljina“ Nebojše Matića, saznaje portal CAPITAL.
Viši privredni sud u Banjaluci razmatrao je žalbu Matića protiv rješenja Okružnog privrednog suda u Bijeljini kojim je smjenjen s pozicije stečajnog upravnika „Šećerane“.
„Žalba stečajnog upravnika dr Nebojše Matića se usvaja, ukida se rješenje Okružnog privrednog suda u Bijeljini od 20.11.2019. godine i predmet vraća prvostepenom sudu na dalji postupak“, naveo je Viši privredni sud Banjaluka.
Iako je grupa povjerilaca „Šećerane“ tražila da se žalba Matića odbije kao neosnovana, sud je odlučio suprotno proglasivši žalbu osnovanom.
„Na inicijativu grupe povjerilaca, stečajni sudija je razriješio Matića. Stečajni sudija navodi da stečajni upravnik nije imao osnova da isplaćuje sebi naknadu za rad. Smatra da je stečajni upravnik trošio stečajnu masu za neopravdana putovanja. U žalbi Matić navodi da je sud propustio da odluči o visini naknade za njegov rad, da je propustio da odluči o zahtjevu za naknadu koja se odnosi na putne troškove i korištenje telefona. Navodi da je sve troškove evidentirao u knjigovodstvu. Ispitujući pobijano rješenje u granicama žalbenih razloga te po službenoj dužnosti, ovaj sud utvrđuje da je žalba razriješenog stečajnog upravnika osnovana“, naveo je između ostalog Viši privredni sud.
Ističe i da je kontrola rada stečajnog upravnika isključivo u nadležnosti stečajnog sudije.
„Stečajni upravnik mora imati saglasnost odbora povjerilaca samo vezano za raspolaganje imovinom velike vrijednosti, nekretninama i prilikom odlučivanja o daljem poslovanju stečajnog dužnika. Naknada za službeno putovanje po ocjeni ovoga suda ne može se smatrati raspolaganjem imovinom velike vrijednosti“, navodi Viši sud u obrazloženju.
Naknade za rad – Propust suda, a ne stečajnog upravnika
Što se tiče naknade za rad Matića, Viši sud kaže da se radi o propustu suda, a ne stečajnog upravnika i da se propust stečajnog sudije ne može stavljati na teret upravniku, kako je to učinjeno.
„Stečajni sudija u konkretnom slučaju nije obrazložio koji je to važan razlog za smjenu stečajnog upravnika“, istaknuto je.
„U daljem postupku sud će pravilnom primjenom Zakona o stečaju ukoliko smatra da za to postoje razlozi odlučiti o daljem radu stečajnog upravnika Matić Nebojše, pri tome će posebno imati u vidu to da je isključivo u nadležnosti stečajnog sudije da vrši kontrolu rada stečajnog upravnika i da odlučuje o njegovom razrješenju“, zaključuje Viši sud.
Nad „Fabrikom šećera Bijeljina“ iz Velike Obarske stečaj je otvoren 11. decembra 2015. godine, a Matić je stečajni upravnik od 7. novembra 2017. godine.
(capital.ba)