Područje “Sava‐Drina” u budućnosti park prirode ? /VIDEO/

Istraživanje barskog sistema u starom drinskom toku u sklopu projekta “Korak po korak do cilja” biće nastavljeno i iduće godine, rečeno je na završnoj konferenciji na kojoj su prezentovani dosadašnji rezultati projekta. Upućena je i inicijativa resornom ministarstvu za postupak uspostavljanja zaštićenog područja na ovom lokalitetu.

Udruženje Eko – put još od 2015. godine razvija ideju da barski sistem Drinica-bara Starača bude stavljen pod zaštitu. Na ovom planu kroz projekat “Korak po korak do cilja” do sada se uradilo mnogo, rečeno je na završnoj konferenciji, na kojoj su sumirani ovogodišnji rezultati realizacije projekta. 

Uz podršku  Republičkog zavoda za kulturno-istorijsko i prirodno nasljeđe, Gradske uprave Bijeljina, te resornog ministarstva, započelo je i istraživanje  biljnog i životinjsko svijeta.

Na osnovu izmjena i dopuna Prostornog plana Republike Srpske kojim su identifikovana područja koja treba da budu predmet istraživanja radi utvrđivanja vrijednosti zbog kojih treba da se stave pod zaštitu i kategoriju prirodnog dobra, dat je popis takvih područja, među kojim je područje “Sava‐Drina” sa predloženom kategorijom parka prirode.

To je bio motiv inicijative za postupak uspostavljanja zaštićenog područja u barskom sistemu starog drinskog toka rijeke Drine, takozvane Drinice ili Bare Starače u donjem toku i ušću Drine u Savu na području uz Eko‐vizitor centar “Jezera” i okolnih bara uz tok Drinice. Inicijativa je ovih dana zvanično upućena na adresu resornog ministarstva.

Uprkos okolnostima koje je nametnula pandemija virusa korona istraživački rad na terenu ove godine u potpunosti je realizovan, a nastavak aktivnosti očekuje se i iduće 2021. godine jer faza istraživanja ovog područja nije završena, kažu u ekološkom udruženju.

Posao nije lak, ali projekat koji je u startu nazvan “Korak po korak do cilja2 sam o sebi govori dovoljno. Važno je iduće godine nastaviti tamo gdje se stalo ove godine kako bi se postupak uspostavljanja zaštićenog područja u donjem toku i ušću rijeke Drine u Savu priveo kraju.

Na teritoriji grada Bijeljina pogotvo na ušću Drine u Savu posljednja validna istraživanja su rađena prije 50-60 godina a u međuvremenu ekosistem u Semberiji se  potpuno promijenio, navodi Vujićeva.

U ovom udruženju posvetili su veliku pažnju razvoju volonterizma i građanskog aktivizma, a da su u tome do sada uspjeli potvrđuje i istraživački rad na ovom projektu kojeg su se naročito prihvatili studenti. Koliko su uspješni u istraživačkom radu potrđuje i pronađena rijetka vrsta migratornog šišmiša na ovom području.

Podsjetimo, projekat “Korak po korak do cilja” Ekološko udruženje “Eko put”, sprovodi u saradnji sa Udruženjem studenata bilogije u BiH, a u okviru EKO BiH projekta finansiranog od EU.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *