Pandemija virusa korona uticala je na kretanja na tržištu rada, pa su u prošloj godini u Republici Srpskoj najtraženiji kadar bili metalci, građevinci i medicinari.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje RS, najveći interes poslodavci su lani iskazali za zapošljavanjem lica u oblasti metalne industrije, zatim građevinskih radnika, zdravstvenih radnika sa srednjom stručnom spremom, diplomiranih ekonomista, pravnika, te ljekara.
– Analiza osnovnih podataka o povećanju broja zaposlenih u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu pokazuje da je kod djelatnosti snabdijevanje električnom energijom, plinom i gasom kao i u obrazovanju povećan broj zaposlenih – naveli su u Zavodu.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić rekao je za “Glas Srpske” da je metalna industrija oduvijek bila nosilac privrednog razvoja, a to se potvrdilo i u pandemiji.
– Metalne industrija je lani radila punim kapacitetom, ispunjavajući sve ugovore sa inostranim partnerima. Pojedina preduzeća su zaposlila i po tridesetak novih radnika. Najtraženiji su bili varioci, tokari i bravari – istakao je Peulić izrazivši zadovoljstvo što su poslodavci u ovom sektoru privrede uspjeli da povećaju broj zaposlenih i zadrže nivo plata.
Peulić je naglasio da metalska industrija vuče i ekonomski oporavak Srpske, jer što bolje rade ta preduzeća, pojašnjava, više novca uplaćuju na ime poreza i doprinosa.
Sa druge strane, analiza Zavoda za zapošljavanje pokazuje da je pandemija znatno uticala na smanjenje privrednih aktivnosti u oblasti turizma, ugostiteljstva i trgovine, te da su pojedini privredni subjekti djelimično prestali da rade, dok je kod drugih obim poslovanja znatno bio smanjen.
Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS Goran Savanović rekao je da je nažalost pad privredne aktivnosti u turizmu i ugostiteljstvu ostavio bez posla dobar dio radnika, posebno onih koji su bili angažovani na određeno vrijeme.
– Sva zapošljavanja su zaustavljena u tim sektorima i uspjeh je bio sačuvati radnike koji već rade. Ne mogu precizirati, ali vjerujem da je smanjenje broja zaposlenih i do 40 odsto – rekao je Savanović i dodao da očekuje da će predstojeća ljetnja sezona donijeti oporavak i ovim sektorima te da će i turizam i ugostiteljstvo isplivati iz krize.
Plate
Predstavnici sindikata su saglasni da je neophodno da uz nova zapošljavanja i povećanje obima posla rastu i zarade radnika.
– Svaki poslodavac mora biti svjestan da ako želi produktivnog radnika koji će donositi profit, mora dobro i da ga plati – rekao je Tane Peulić.
(Glas Srpske)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com