Ogrevno drvo po zagarantovanoj cijeni dostupno i Bijeljincima /VIDEO/

Kako bi suzbili mešetarenje, dio udruženih drvoprerađivača formirao je regionalna skladišta u četiri grada Srpske, na kojima bi se ogrevom snabdijevalo lokalno stanovništvo po pristupačnim cijenama. Takav centar formiran je i u Bijeljini. Na ovim stovarištima cijena palete cijepanog drveta je 180 maraka plus PDV, odnosno 210 maraka.

Iako je ljetos dogovoreno da će paleta drveta za domaće potrošače koštati 180 KM plus PDV, na pragu grejne sezone i nakon podizanja rampe za izvoz cijene su otišle u nebo. Tako se u oglasima tokom oktobra mjeseca gotovo nije mogla naći paleta cijepanog drveta jeftinija od 250 KM, pa čak I znatno više. Kako bi suzbili mešetarenje u Udruženju drvoprerađivača su zajedno sa Privrednom komorom RS došli na ideju da osnuju četiri centralna stovarišta na kojima će se snabdijevati lokalno stanovništvo.

Grejna sezona zvanično je počela 15. Oktobra, mnogi su se I prije tog roka snabdjeli ogrevom, ali s obzirom na tada aktuelne veoma visoke cijene lako je pretpostaviti da nije mali broj ni onih koji će biti u situaciji da dokupe još ogreva, pa s toga građani I pozdravljaju formiranje ovakvih centara. Jedan takav centar formiran je I u Patkovači kod Bijeljine na stovarištu firme VS Komerc.

Ćato koji je I član Udruženja drvoprerađivača Srpske ističe da su inicijativu I predložili u fazi borbe za otvaranje izvoza ogrevnog drveta jer su se kaže javili problem u periodu dok je  odluka o zabrani izvoza bila na snazi.

Cijena palete cijepanog drveta na stovarištima koja su formirana u za sada četiri lokalne zajednice koštaju 180 KM plus PDV, odnosno 210 maraka s tim da građani neće moći kupiti više od sedam-osam paleta koliko je potrebno jednom domaćinstvu. Ograničenje je kažu uvedeno kako ne bi bilo preprodaje.

Važno je privući i veći broj drvoprerađivača kako bi u kontinuitetu paletama cijepanog drveta punili formirana skladišta.

U posljednjih desetak godina obično su građani ogrev kupovali tokom septembra, oktobra I u novembru, ove godine kažu na bijeljinskim stovarištima potražnja je bila konstantna, čemu je u najvećoj mjeri kumovala globalna situacija I već više mjeseci najavljivana kriza sa energentima.

Trenuto je potražnja za ogrevom znatno opala, potvrđuje naš sagovornik.

Osim prodaje na domaćem tržištu drvo sa ovog stovarišta našlo je svoje mjesto I u zemljama Evropske Unije. Gledamo kaže Ćato da izvozimo što finalniji proizvod koji će imati I veću vrijednost na evropskom tržištu.

Na društvenu odgovornost domaćih drvoprerađivača posebno ukazuju u Privrednoj komori, ističući da odgovorno poslovanje svima u lancu donosi bolji ekonomski efekat.

Do prije desetak godina mi smo imali kaže Vitomir Ćato problema sa pilanskim otpadom, a sada se sve to usmjerava, zbrinjava I pretvara u finalni proizvod. Sve je veći I broj domaćinstava koja prelaze na druge vidove grijanja ( struju ili pellet) u odnosu na cijepano drvo. S druge strane postoje I viškovi ogrevnog drveta koji je kaže Ćato potrebno izvoziti na druga tržišta.

Na teritoriji BiH cijene peleta biće ograničene od 12. Novembra. Podsjetimo, Vlada Republike Srpske usvojila je ranije odluku o privremenoj mjeri za ograničenje visine cijene peleta, kojom se propisuje najviša maloprodajna cijena peleta od drveta na 480 KM, plus PDV, po toni, u svim pakovanjima, u trgovini na malo na teritoriji Srpske.Isto je uradila 10. Novembra I Vlada Federacije. Ovaj potez nadležnih pozdravljaju u Privrednoj komori.

Predsednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrednosti RS, Đorđe Brkić kaže da u Srpskoj posluje na desetine malih firmi koje se bave proizvodnjom cijepanog drveta, i da je nemoguće ispratiti sve nepravilnosti na tržištu. Ističe da će na osnovu ugovora koje imaju sa “Šumama Srpske” o isporuci sirovine odrediti količine koje će firme morati isporučiti skladištima u okviru centara koji su formirani u nekoliko gradova.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *