“Biti roditelj u vrijeme mobilnih telefona i društvenih mreža – Šta raditi?”, naziv je tribine koja je održana u Bijeljini u organizaciji Društva psihologa Republike Srpske – Podružnice za Semberiju i Majevicu.
Psiholozi, psihoterapeuti i i logoped govorili su roditeljima o uticaju ekrana na razvoj djeteta u predškolskoj dobi, hiperstimulaciji, kada je vrijeme za prvi mobilni telefon, povezanosti upotrebe mobilnih telefona i intenzivnog boravka na društvenim mrežama sa osjećanjem usamljenosti, anksioznosti i depresije kod djece i adolescenata, kao i o drugim pitanjima.
Ove teme izazvale su veliko interesovanje kod roditelja, koji i sami priznaju da imaju problema sa ovim pitanjima.
Djeca su danas prilično zauzeta telefonima , pa zapostavljaju svoje svakodne obaveze , što nekada dovodi i do zdravstvenig problema a najčešće do narušavanja sna, smatraju stručnjaci.
Praksa pokazuje, da su tinejdžeri od prekomjerne upotrebe telefona nezainteresovani za svakodnevne spoljne stvari, za uobičajena zbivanja oko njih, te da im koncentracija slabi.
Takođe , primjetno je da su tinejdžeri sve usamljeniji , a depresija i ansioznost su sve izraženiji u odnosu na ranije godine.
Veoma je važno da roditelji kontrolišu da dijete ima jednu društvenu mrežu, a ne pet-šest, treba odabrati najbezbjedniju.Savjetovala je roditeljima da djeci ograniče vrijeme koje provode za telefonom jer je ustanovljeno da telefon oduzima trećinu slobodnog vremena.
Naglasila je da djeci treba pomoći da se zabavljaju na drugi način. U praksi postoje brojni primjeri da djeca sve češće imaju problema sa nerazvijenom motorikom ali i nizom drugih problema.
Ona kaže da ekrani veoma utiču na rani razvoj djece, o čemu roditelji nisu upoznati. Kao jednu od najčešćih roditeljskih grešaka ona je navela da djeci daju telefon da bi oni mogli na miru nešto da urade.