Održana javna diskusija o pravima djeteta na mentalno zdravlje /VIDEO/

Na Pedagoškom fakultetu u Bijeljini u organizaciji udruženja građana održana je javna diskusija o pravu djeteta na mentalno zdravlje, sa koje su stručnjaci ukazali da traženje stručne pomoći za prevazilaženje problema nije znak slabosti, već korak hrabrosti. Javnu diskusiju organizovalo je novoformirano udruženje građana “Roditelji za prava djece” povodom Međunarodnog dana dječijih prava

Pravo na brigu o mentalnom zdravlju pravo je svakog djeteta i odrasle osobe, a briga o mentalnom zdravlju prioritet vremena u kojem živimo. Među onima koji su najranjiviji ističu se djeca i mladi, koji tek grade svoje vještine suočavanja sa životnim izazovima i još nemaju potrebno životno iskustvo, rečeno je pored ostalog na javnoj diskusiji u kojoj su učestvovali roditelji i stručnjaci, koju je organizovalo u Bijeljini Udruženje “Roditelji ZA prava djece”. Pandemija COVID-19 dugo traje, a njen uticaj na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih nastavlja da bude veoma značajan.

Javna diskusija okupila je stručnjake čije je djelovanje usmjereno na jačanje psihološke otpornosti djece osnaživanjem djece, mladih i odraslih koji o njima brinu na svim nivoima, uključujući porodicu, vrtiće, škole te sisteme zdravstvene i socijalne zaštite. Dr. psiholoških nauka Slađana Miljenović ukazala je da traženje stručne pomoći za prevazilaženje problema nije znak slabosti, već korak hrabrosti.

Kako ni roditelji nisu imuni na sadašnja zbivanja pandemije i potresa, koja su ostavila i one oku nevidljive posljedice, roditeljska nastojanja da djeci pruže stabilnost i podršku u nepredvidivim vremenima može biti otežana u bitkama koje sami vode. Djeca imaju i prava i obaveze i sistem u tom smjeru mora djelovati, ističu iz gradskog Odsjeka za obrazovanje i nauku, nevladine organizacije, omladinu i porodičnu zaštitu.

Gradska uprava je uz svu logistiku i materijalna sredstva uključena u podršku svim nevladinim organizacijama i udruženjima.

Osim javne diskusije održana je i kreativna radionica za najmlađe., a potpisan je i sporazum o saradnji između Udruženja “Roditelji ZA prava djece”, “Porodični krug” i Omladinske organizacije “Vizija mladih”.

Da bi djeca i mladi mogli još mnogo godina da osjećaju uticaj pandemije COVID-19 na njihovo mentalno zdravlje i dobrobit, upozorio je u svom globalnom izvještaju UNICEF još početkom okrtobra. Prema prvim nalazima međunarodnog istraživanja među djecom i odraslima u 21 zemlji čiji je kratak pregled dat u izvještaju Stanje djece u svijetu u 2021. godini – svaka peta mlada osoba starosti 15-24 godina izjavila je da se često osjeća depresivno ili da nije zainteresovana za bilo šta.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *