Novi zatvor u Bijeljini imaće veći kapacitet i još bolje uslove /VIDEO/

Trenutni kapacitet Kazneno-popravnog zavoda Bijeljina je 127 zatvorenika, dok se stavljanjem u upotrebu novog zatvora u Golom Brdu očekuje povećanje kapaciteta za 100 odsto, odnosno oko 250 pritvorenika i zatvorenika. Nova lokacija i izmještanje zatvora iz gradskog jezgra umnogome će olakšati rad I djelovanje ove ustanove.

Kazneno popravni zavod Bijeljina aktivno radi na proširenju smještajnih kapaciteta, a u narednom periodu će novi  objekat, nakon opremanja prostorija i biti pušten u rad. Trenutno, u širem centru grada nalaze se prostorije u kojima borave zatvorenici i pritovrenici, oko 130 mjesta je obuhvat, a sa stavljanjem u upotrebu novog objekta u Golom brdu, kapaciteti će biti povećani za sto odsto.

U saradnji sa Ministarstvom pravde I Vladom RS, navodi Gajić, u budžetu za 2024. tu godinu zahtjevaćemo da se sredstva obezbijede, kako bi novi objekat I bio opremljen. Kada je riječ o objektu u kojem se nalaze trenutno, od 1992 godine pa do danas, izmjenio se infrastrukturni položaj samog grada, širi centar Bijeljine je postao gusto naseljeno područje pa se samim tim I javila potreba za izmještanjem ove ustanove.

Okom naše kamere, uvjerili smo se u dobre uslove boravka pritvorenika I zatvorenika u Bijeljini, sa njima radi tim stručnjaka na njihovoj  resocijalizaciji, imaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, pravo na obrazovanje I razne aktivnosti, takođe, akcenat sa zavidnim rezultatima postižu na radno-okupacionoj terapiji.

Ovdje u Kazeno popravnom zavodu Bijeljina, borave lica koja izležavaju kaznu zatvora do 3godine.

Kada se zatvorenik javi na izdržavanje kazne zatvora, on prvo boravi u Prijemnom odjeljenju do 30 dana.

U zavisnosti od prethodnog stila života I karakteristika same osobe, adaptacija u prvim danima boravka u zatvoru za svakog pojedinca je drugačija, iskustva stručnjaka, a I statistički podaci govore nam da je potrebno maksimalno  tri mjeseca da bi novi način života u ovakvim uslovima postao prihvatljiv.

Recidivizam ili kriminalni povrat ogleda se u ponovnom činjenju kirivičnih djela, ta pojava I kod nas, a I svugdje u svijetu prisutna je I problem je cjelokupnog društva.

Posmatrajući iz penološke perspektive svi vidovi recidiva u najvećem broju javljaju se u periodu od pet godina nakon izdržane kazne. Najveći broj osuđenih je u dobi od 18-30 godina i oni predstavljaju problematičnu grupu, koja ukazuje na činjenicu da starost ima uticaj na povrat.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *