Odluka o parkiranju u gradu Bijeljina i Pravilnik o javnim parkiralištima u ovom gradu nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o komunalnim djelatnostima, utvrdio je Ustavni sud Srpske.
Iz ovog suda je saopšteno da su donosioci osporenih odluka, Skupština grada i gradonačelnik Bijeljine, bili dužni, shodno imperativnoj normi sada važećeg Zakona o komunalnim djelatnostima, da u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga zakona usklade podzakonske akte sa zakonom ili da donesu nove kojim će urediti ovu materiju.
“S obzirom na činjenicu da su propustili to učiniti, Ustavni sud je ocijenio da je u konkretnom slučaju došlo do povrede relevantne norme Zakona o komunalnim djelatnostima, odnosno da su osporeni normativni akti u cijelosti doveli do narušavanja ustavnog načela zakonitosti”, navodi se u saopštenju.
Ustavni sud je utvrdio i da odluka o finansijskoj podršci porodici za svako novorođeno dijete u opštini Ugljevik, koju je donio načelnik te opštine nije u saglasnosti sa Ustavom i Zakonom o lokalnoj samoupravi.
Neustavnost i nezakonitost navedene odluke, ističe se, Ustavni sud je utvrdio s obzirom na činjenicu da donosilac osporenog normativnog akta, prema Zakonu o lokalnoj samupravi, nije ovlašćen da uređuje ovu oblast, već da je to Skupština opštine Ugljevik.
“S obzirom na utvrđenu nezakonitost osporenog opšteg akta, njegovim donošenjem od strane neovlašćenog subjekta došlo je, po ocjeni Ustavnog suda, do povrede i ustavnih načela vladavine prava i podjele vlasti”, navedeno je u saopštenju.
Ustavni sud je utvrdio i da odredbe člana 16. st. 5. i 6. Odluke o javnom vodovodu i javnoj kanalizaciji opštine Prnjavor nisu u saglasnosti sa Ustavom i Zakonom o komunalnim djelatnostima.
“Neustavnost navedenih odredbi, kojim je propisano da se za održavanje mjernog mjesta i mjernog instrumenta plaća mjesečna nalnada i da visinu naknade utvrđuje Nadzorni odbor preduzeća uz saglasnost Skupštine opštine, Ustavni sud je utvrdio zbog toga što je donosilac akta izašao iz okvira zakonskih ovlašćenja propisivanjem naknade koja nije u saglasnosti sa Zakonom o komunalnim djelatnostima”, ističe se u saopštenju.
Prema ocjeni Ustavnog suda, navodi se, mjerno mjesto i mjerni instrument čine sastavni dio komunalne infrastrukture i sredstva za njihovo održavanje se obezbjeđuju iz cijene komunalne usluge, odnosno da u cijenu ulaze svi troškvi koje davalac ove komunalne usluge snosi prilikom prozvodnje i isporuke vode.
“Stoga je davalac komunalne usluge dužan da iz cijene koju plaćaju krajnji korisnici obezbijedi održavanje mjernog mjesta i mjernog instrumenta, kao i njihovo ispravno funkcionisanje, bez uvođenja posebne naknade za njihovo održavanje. Imajući u vidu da osporene odredbe nisu u saglasnosti sa Zakonom o komunalnim djelatnostima, Ustavni sud je konstatovao da je njihovim propisivanjem istovremeno povrijeđeno i ustavno načelo zakonitosti”, pojašnjeno je u saopštenju.
Ustavni sud nije prihvatio inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti osporenih odredbi Zakona o vanparničnom postupku, Zakona o izvršnom postupku, Zakona o krivičnom postupku, Zakona o likvidacionom postupku, Zakona o parničnom postupku, Zakona o sudovima Republike Srpske, Zakona o upravnim sporovima i Zakona o prekršajima Republike Srpske, odnosno za ocjenu ustavnosti i zakonitosti pojedinih podzakonskih opštenormativnih akata i njihovih normi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com