Prošlogodišnja statistika pokazuje odličan saldo kada je u pitanju otkup mlijeka. Mljekare su naime od proizvođača preuzele oko 120 miliona litara. S druge strane i u Srpskoj je izražen trend zatvaranja manjih farmi, sa kojim se suočavaju i zemlje okruženja.
Sektor mljekarstva u Srpskoj imao je do sada značajnu podršku resornog ministarstva kroz podsticaje iz agrarne kase.
Važnost ove grane poljoprivredne proizvodnje izražena je i u činjenici da se gotovo polovina agrarnog budžeta izdvaja za subvencionisanje proizvodnje mlijeka.
U ministarstvu kažu da ovaj osjetljivi sektor proizvodnje mora biti snažno podržan jer za sobom povlači i razvoj i unapređenje ratarske proizvodnje.
Da svaki sektor poljoprivrede zahtijeva konstantnu razmjenu iskustava s ciljem unapređenja posla na gazdinstvima, zaključili su okupljeni na skupu u Sremskoj Mitrovici. Skupu je osim resornih ministara Srpske i Srbije prisustvovalo i 150 proizvođača mlijeka iz Republike Srpske, Srbije i Hrvatske.
O unapređenju mljekarstva u regionu govorili su predavači sa više naučnoistraživačkih ustanova.
Mljakri u Srpskoj po litru otkupljenog mlijeka ostvaruju premiju ministarstva u iznosu od 25 pfeninga. Prvi čovjek mljekara Srpske Vladimir Usorac kaže da njegove kolege insistiraju da ti podsticaji budu izraženi i u investicijama. S obzirom da se kako kažu suočavaju sa nedostatkom radnika na farmama, mnogi razmišljaju da se okrenu robotizaciji muže, za šta će prema ovogodišnjem Pravilniku za podsticaje imati podršku resornog ministarstva.
Zajednički su problemi u sektroru mljekarstva Srpske i Srbije, pa je podrška države u ovom slučaju od presudnog značaja, konstatuje ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović.
O mljekarstvu i budućnosti ove proizvodnje u regionu, koja je kako kažu okupljeni sve manje atraktivna grana za biznis za mlade poljoprivrednike govorilo se na manifestaciji Dan proizvođača mlijeka, koju je organizovao Savez udruženja uzgajivača goveda Srbije.
Bolja saradnja proizvođača i nadležnih poručuju, važan je faktor uspjeha.