Mladi se vraćaju rodnom kraju, plodnoj oraniici i svom selu /VIDEO/

Na poljoprivrednim gazdinstvima se vrijedno radi i privređuje, donose dani i godine brojne izazove i iskušenja, koje snagom dobre volje,domaćini nastoje prevazići na najbolji način, onako kako su to od davnina radili i njihovi preci.

Često se godinama unazad nameće pitanje, kako zadržati mlade na selu jer nije mali broj onih koji su otišli sa sela u gradove, ili su možda kilometrima daleko od svog rodnog doma započeli neki novi život. Međutim slika naših sela se mijenja na bolje, zahvaljujući onim upornim ljudima koji od poljoprivrede, rada, obrade zemlje i stoke nisu odustali.

Dvadesetosmogodišnji Đorđe Lakić iz Batkovića odabrao je da se sa porodicom ipak vrati svom zavičaju i kako kaže nije se pokajao.

Oni koji sagledaju prednosti i mane odlaska na pravi način, uporede ih sa onim što im nudi naše selo, usude se da načine za njih pravi korak i da se vrate tu gdje pripadaju. A Lakići su svojim radom decenijama održavali svoje imanje, proizvodnja se širila tek toliko koliko se moglo, a da se kako to semberski domaćini znaju reći “ne srlja u kredite” i dugove. Da je to pravi recept za uspjeh dokaz tome je gazdinstvo o kome danas brine svaki član ove porodice.

U poljoprivredi je kao u košnici, posla je na pretek i van sezone, naročito na imanjima koja su se prihvatila stočarske proizvodnje. Ishrana grla, briga o zdravlju i muža krava svakodnevna su obaveza koja se odlagati ne može.Svaki dan je dinamičan, ali sam si svoj gazda, pa radne i sate odmora lako je uklopiti.

I kako reče Đorđe 25 krava koje su trenutno na muži dnevno daju od 500 do 600 litara mlijeka. Međutim, proizvodnja mlijeka, kao i kompletna poljoprivredna proizvodnja u svim sektorima nalazi se u veoma teškom položaju. Nastupilo je vrijeme ekstremno visokih cijena gotovo svih inputa u poljoprivrednoj proizvodnji, cijene žitarica rastu, u stopu ih prate i cijene stočne hrane, što je kroz cijenu mlijeka nemoguće dostići, pa su troškovi na farmama evidentni.

Jasno je da se njive moraju zasijati, kako bi se obezbjedila hrana za stoku i da bi se održale farme. Međutim, radovi će biti znatno skuplji, a poljoprivrednike brinu i klimatske promjene koje su im u vidu suše i prošle godine porazile prinose kukuruza.

Da bi poljoprivreda išla naprijed svjesni su poljoprivrednici da se ulagati u gazdinstva mora, pa tako i u poljoprivrednu mehanizaciju koja će poboljšati učinak radova i olakšati zahtjevne poslove na farmi.

Uz aktuelna poskupljenja u poljoprivrednoj proizvodnji i mehanizacija je ove godine nešto skuplja.Trenutno farmere ipak više brinu visoke cijene stočne hrane.

Ono što je sigurno prognoze je u fabrici pod otvorenim nebom teško praviti, naročito u vrijeme kada su poljoprivrednici opterećeni visokim cijenama repromaterijala i stočne hrane.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *