U Domu zdravlja Lopare počela je da radi Služba za bazičnu rehabilitaciju, a savremena oprema nabavljena je vlastitim sredstvima i donacijama.
Zdravstvenu zaštitu na ovom području ostvaruje oko 10.000 osiguranika, koji će sada fizikalnu rehabilitaciju moći da obavljaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a ne da, kao do sada, putuju u susjedne sredine.
Zahvaljujući projektima vrijednim više stotina hiljada maraka, koje realizuju uz pomoć lokalne zajednice, Vlade RS, ali i ambasada Švajcarske i Turske u BiH, ova zdravstvena ustanova svrstava se među uspješnije u Srpskoj.
Pacijenti s područja loparske opštine fizikalnu rehabilitaciju obavljali su do sada u domovima zdravlja u Ugljeviku, Brčkom ili drugim sredinama. Sada im je mnogo lakše, jer, kažu, štede vrijeme i novac.
Nada Elezović iz Konjikovića živi od skromne penzije.
– Terapiju moram uzimati i na rehabilitaciju ići, a to sve košta. A ne mogu odustati od vježbi, jer tek kad njih završim mogu ići u banju. Zato mi je mnogo jednostavnije i jeftinije da dolazim ovdje – kaže ova Loparčanka.
Laknulo je i Nadi Stević iz Pirkovaca.
– Pukao mi je meniskus, i uzduž i poprijeko. Morala bih ići u Ugljevik, a to mi je komplikovano. Vježbe su mi preko potrebne, a mnogo mi prijaju. Osoblje je preljubazno, oprema moderna. Mnogo mi znači što je ova služba počela s radom – kaže Nada.
Na rehabilitaciju dolazi svakodnevno desetak pacijenata, a očekuje se da njihov broj bude povećan.
Fizioterapeutski tehničar Irena Vrlješ kaže da se pacijentima pružaju elektroterapije, termoterapije, ultrazvučne terapije, kao i usluge manuelne masaže, kineziterapije i vježbe.
Dom zdravlja Lopare izdvojio je za uređenje prostora ove službe oko 400.000 KM. Uz pomoć nadležnih republičkih institucija, lokalne zajednice, dijaspore i donatora nastoje da poboljšaju zdravstvenu zaštitu korisnika.
Direktor Doma zdravlja Lopare Želimir Nešković kaže da će kompletna oprema za ovu službu biti nabavljena ovih dana.
– Jedan dio opreme smo nabavili vlastitim sredstvima, a jedan dio su nam donirali japanska ambasada u BiH, Udruženje Majevičana u Švajcarskoj i naši prijatelji u Švajcarskoj. Na području naše opštine veliki broj starih lica žive sami, a pojedina majevička sela udaljena su više desetina kilometara od Doma zdravlja, pa fizikalnu terapiju, po preporuci ljekara, pružamo i u domovima pacijenata – ističe Nešković.
Podsjeća da u okviru ove zdravstvene ustanove radi sedam timova porodične medicine, Služba hitne pomoći, Služba za laboratorijsku i biohemijsku dijagnostiku, Služba za radiološku dijagnostiku, Higijensko-epidemiološka služba, Stomatološka služba, kao i sedam područnih ambulanti porodične medicine.
Besplatni pregledi
Osim značajnih materijalnih ulaganja, kao važne uspjehe tokom prethodne godine u Domu zdravlja Lopare navode i organizaciju brojnih besplatnih preventivnih pregleda širom opštine.
– Sve činimo da u našoj opštini što više poboljšamo zdravstvenu zaštitu – dodao je direktor Doma zdravlja Želimir Nešković.
(SrpskaInfo)