“Mega drvo” – Lider drvoprerađivačke industrije

Bijeljinsko preduzeće “Mega drvo” je finalni drvoprerađivač koji 95 odsto proizvodnje plasira na zapadnoevropsko tržište.

Firma, koja je osnovana 1996. godine i tada imala šest radnika, sada ima više od 300 zaposlenih u proizvodnji. Iako se drvoprerađivačka industrija smatra dominantno muškom, trećinu radnika čine žene.

“Mega drvo” je ovlašteni izvoznik masivnog namještaja i masivnih lijepljenih ploča. Najznačajniji dobavljač ove firme je Javno preduzeće šumarstva “Šume Republike Srpske”, od koga “Mega drvo” kupuje sertifikovanu sirovinu.

“Naši proizvodi imaju plasman na tržišta Njemačke, Austrije, Švajcarske, Francuske, Španije, Danske, Italije i Slovenije”, kaže Srni vlasnik “Mega drva” Svetozar Ostojić.

U proteklim godinama ova firma imala je milionske investicije u postrojenja i opremu.

“Početkom sljedeće godine uvešćemo i robota u pogon. Ulaganja su stalna iz potrebe za unapređenjem kvaliteta proizvoda i uslova rada”, navodi Ostojić.

Ovo preduzeće unazad nekoliko godina prima učenike na praksu i pruža im priliku da i tokom ljeta zarade.

Ostojić ističe da je kvalitet prioritet “Mega drva”. “Kvalitet proizvoda, proizvodnih procesa, kadrova i resursa – to je bio i ostao naš prioritet, jer samo kvalitetnim upravljanjem može se postići zadovoljstvo kupaca i uspješan tržišni plasman”, naglašava Ostojić.

NIŠTA SE NE BACA

“Proizvodnja je organizovana od primarne do finalne prerade, od pilane do proizvodnje namještaja. U primarnoj preradi se režu trupci hrasta i bukve, potom proizvod ide na prirodno presušivanje pod nastrešice, zatim se skladišti u sušare kapaciteta više od 1.500 metara kubnih”, kaže Ostojić.

On pojašnjava da se, nakon skladištenja poluproizvoda u sušare i magacine, roba povlači u proizvodnju masivnih ploča, od čega jedan dio završi na zapadnoevropskom tržištu, a drugi ide u vlastitu proizvodnju namještaja, u finalni proizvod.

“Nusproizvod, sav otpad, okorci i piljevina deponujemo u silose, iz kojih ih dopremamo do briket presa, gdje briket i proizvodimo – tako da se ovdje ništa ne baca”, ističe Ostojić.

“BUSIJA” – PLAN ZA SPORTSKO-REKREATIVNI CENTAR

Ostojić je zaljubljenik u prirodu i investitor u budući sportsko-rekreativni centar “Busija” na Majevici, koji će obuhvatati prostor između četiri grada Bijeljine, Zvornika, Tuzle i Brčkog, te pet opština Lopare, Ugljevik, Teočak, Sapna i Čelić, kojem gravitira milion ljudi.

“U prvoj fazi predviđeno je da se gradi centralni restoran sa podrumima i salom za degustaciju, sa oko 500 mjesta. Na vrhu centralne kule nalaziće se vidikovac sa kojeg će se pružati panoramski pogled sa Majevice”, kaže Ostojić.

Predviđeno je, najavljuje on, da se gradi i ski-staza sa manjim restoranom, kao i mala fudbalska igrališta.

“U drugoj fazi predviđena su velika igrališta. Tu će biti dva vještačka jezera, biciklističke i trim-staze, šetačke i staze za kvadove, brdske trke, motoriste, klupice i još mnogo toga”, kaže Ostojić.

On navodi da druga faza ovog kompleksa predviđa hotelski sadržaj i vikend-naselja, a osnovni cilj je očuvanje prirode.

Ostojić ističe da će već u ovoj godini biti zasađeno oko 3.000 borova i da će se sadržaji prostirati na površini do 500 dunuma u užem jezgru.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *