Meč u sjenci Eriksonove borbe za život – Istorija za Fince, Danci ipak bez snage

Fudbaleri reprezentacije Finske pobijedili su Dansku sa 1:0 (0:0) u prvom kolu grupe “B” Evropskog prvenstva.

Jesu fudbaleri Danske bili opasniji, ali brojne prilike, emotivno istrošeni, nisu uspjeli da konvertuju u pogotke.

Danci su bili ti koji su više prijetili. Posjed je bio na njihovoj strani,, nekoliko puta su šutirali sa distance preko Brajtvajta i Vinda, ali je Lukas Hradecki bio skoncentrisan.

U momentima kada su kružili oko šesnaesterca Finske, dogodila se scena koja je obilježila sportsku godinu u negativnom kontekstu. Kristijan Eriksen je kolabirao u završnici prvog poluvremena, nakon čega mu je hitno pružena pomoć, dok je čitav stadion, a i fudbalski svijet strepio za njegov život. Ubrzo su stigle informacije da je Danac u stabilnom stanju i da je hospitalizovan.

Meč je prekinut i nastavljen nakon sat vremena. Igralo se još četiri minuta u prvom poluvremenu, da bi uslijedila pauza od pet minuta i potom se pristupilo drugom dijelu igre.

Preuzeli su Danci inicijativu istog trena, ali nije bilo većih prilika. Čekali su šansu Finci tokom čitavog meča i dočekali je.

Prvi put kada su šutirali ka golu Danske, Finci su i ubacili loptu u mrežu. Odlično se prikrao Pohjanpalo beku Danaca Meleu i glavom tukao pravo u Kaspera Šmajhela, čija reakcija nije bila dovoljno brza kako bi zaustavio taj udarac. To je ujedno bio i prvi gol Finaca na velikim takmičenjima. Ujedno, Pohjanpalo je odbio da slavi pogodak u znak podrške ka Krisitjanu Eriksenu.

Ponovo je Danska krenula ofanzivno u nadi da mogu do izjednačenja i u 73. minutu dobili su šansu za to. Srušen je Poulsen nakon minimalnog, ali dovoljnog za penal kontakta sa Arajurijem i Entoni Tejlor je pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Hejbjerg i šutirao katastrofalno. Živu loptu uhvatio mu je Hradecki.

Nije bilo promjene rezultata do kraja meča i Finci su u istorijskoj utakmici došli do prva tri boda na Evropskom prvenstvu na svom debiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com