“Majevički dimljeni sir Zarac” dobio zaštićenu oznaku porijekla proizvoda

Povodom uspješno završenog postupka upisivanja u Registar oznaka porijekla i oznaka geografskog porijekla majevičkog sira Zarca u Loparama je upriličena svečana dodjela rješenja o registraciji.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić je rekao da je zaštićena oznaka porijekla proizvoda, koji po navedenom rješenju nosi ime “Majevički dimljeni sir Zarac”, veliki uspjeh Poljoprivredne zadruge “Zarac”, samih proizvođača i Agencije za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine.

“Ovaj mali proizvod je uspio daleko da dobaci kada je u pitanju i promocija Lopara, bio je na mnogim trpezama širom Evrope, susjednih država, gradova u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj. Svi su oduševljeni njime”, ponosno je saopštio Savić novinarima.

On je dodao da je proces zaštite proizvoda bio dugotrajan, te da u narednom vremenu fokus treba biti na omasovljenju proizvodnje kako bi što više ljudi imalo koristi od proizvodnje zarca.

Direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH Džemil Hajrić je istakao da “Majevički dimljeni sir Zarac” ima priliku da postane prepoznatljiv potrošačima u BiH, a u budućnosti i šire.

“Zakonodavnim okvirom koji je prihvaćen u Savjetu ministara, koji je identičan kao u Evropskoj uniji, stekli su se uslovi da tradicionalni proizvodi u BiH, koji su svima nama poznati kroz određene procedure dobiju zaštitu”, naveo je Hajrić.

On je rekao da je navedeni sir dobio oznaku najvišeg nivoa, da se radi o oznaci zaštite porijekla što predstavlja najviši nivo koji garantuje da kompletna sirovina i svi procesi koji se odvijaju dolaze sa zacrtanog zaštićenog područja na kojem se proizvod pravi, te da je i hrana za životinje takođe sa tog područja.

Zdenka Mitrović, koja navedni sir proizvodi preko deset godina, kaže da je zadnjih pet godina pojačan intenzitet proizvodnje.

“Mnogo nam ovo znači, nije mala stvar postići ovako nešto u našoj maloj sredini. Uz pomoć našeg načelnika, koji je pokrenuo ovaj proces,i naše opštine mi smo uspjeli da zaštitimo geografsko porijeklo”, istakla je Mitrovićeva.

Ona je rekla da zarac nije lako naprviti jer njegova proizvodnja traje od sedam do deset dana, te da je on specifičan sa “šmekom” majevičkog kraja.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: