“Izgadnjom nove toplane na gas Bijeljina bi bila smještena na mapu “zelenih” gradova u regionu i Evropi, što se desilo sa Banjalukom koja kao energent koristi biomasu”.
Ovo je prijedlog Ljubane Ošapović Sukara iz Bijeljine, kandidatkinje SNSD-a za odbornicu u Skupštini grada Bijeljina.
Ošapović Sukara, koja je po zanimanju diplomirani inženjer tehnologije, učestvovala je u više međunarodnih projekata u oblasti zaštite životne sredine gdje je stekla značajno iskustvo u oblasti ekologije.
S obzirom da je Bijeljina tokom zime jedan od najzagađenijih gradova u BiH, a da najveći procenat zagađenja nastaje sagorijevanjem uglja, Ošapovićeva smatra da bi u tom pravcu trebalo djelovati.
“Osnovni zagađivač u gradu, u zimskom periodu, pored saobraćaja i individualnih ložišta, je gradska toplana koja se nalazi skoro u centru grada, a koja kao glavni izvor energije koristi čvrsta fosilna goriva (ugalj). Jedno od rješenja ovog velikog problema jeste izgradnja nove gradske toplane koja bi kao energent koristila gas. Pored toga što ima manji uticaj na kvalitet vazduha od drugih tečnih i čvrstih goriva prirodni gas ima i niz drugih prednosti: korisniku takvog vida grijanja pruža komfor, u kratkom roku se postiže ugodna temperatura u prostoru. Osim toga, prirodni gas je dostupan u svako doba, a upotreba može započeti na pritisak jedne tipke, nema problema vezanih za paljenje i održavanje vatre, kao ni problema sa odlaganjem pepela i šljake “, istakla je ona.
Kao jedan od pozitivnih primjera navela je grad Kragujevac, gdje je realizovan sličan projekat, odnosno gdje su sve postojeće kotlovnice pored dosadašnjih energenata počele da koriste i gas
“Prelaskom na ovakav vid grijanja značajno bi se smanjilo zagađenje vazduha u samom gradu, a što bi poboljšalo kvalitet života svih naših građana, posebno djece i starijih osoba koji su najosjetljivije grupe “, primijetila je Ošapović Sukara.
Kako je objasnila, nova toplana bi u potpunosti ispunjavala standarde Energetske zajednice, koja je definisala pojam energetske suverenosti gradova kroz tri faktora – osiguravanje energetske bezbjednosti, samoodrživost i finansijsku sigurnost. “Pored svega navedenog, izgradnjom ovakve toplane građani bi imali dvadesetčetvoročasovno grijanje, što bi ujedno značilo uštedu električne i toplotne energije. I, najbitnije od svega, vazduh u gradu bi bio čistiji, a život ljepši, jer moj grad je moj cijeli svijet i zaslužuje bolje”, poručila je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com