Prve doze krvne plazme koje su prikupljene u Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske ulivaju nadu za brži oporavak teško oboljelih od “kovida 19”, a stručnjaci ističu da je to skromno, ali obećavajuće oružje u borbi protiv virusa korona.
U Zavodu su za “Glas Srpske” naveli da su za sedam dana, otkako je zvanično pušten u rad aparat za donorsko prikupljanje krvnih komponenti, prikupili četiri doze krvne plazme osoba koje su preležale “kovid 19”.
– Plazma se nakon uzimanja skladišti na temperaturi od minus 25 stepeni Celzijusa ili nižoj i čuva se do tri godine – naveli su u Zavodu za transfuzijsku medicinu.
Dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić pojašnjava za “Glas Srpske” da davalac krvne plazme može biti svaka zdrava osoba koja je preležala “kovid”.
– Važno je da je davalac zdrav, da nema neka druga oboljenja i da ne prima određenu terapiju, te da ima dovoljan nivo antitijela koja kasnije mogu da se koriste. Antitijela se u krvi teško oboljelog vežu za virus i pokušavaju da ga neutralizuju prije nego što uđe u ćeliju – rekao je Bokonjić.
Naglasio je da je od izuzetno velikog značaja što je Srpska uopšte obezbijedila potrebnu opremu i počela sa prikupljanjem krvne plazme.
– U terapiji najtežih “kovid” pacijenata koji se liječe na infektivnim klinikama pokazalo se da je krvna plazma jedan od lijekova ili tretmana koji se i dan-danas koristi. Protokoli za liječenje su se mijenjali, neki lijekovi izbacivali iz upotrebe, poput hlorokina, a krvna plazma se koristi otkako je uvedena. Nema uspjeh kod svih pacijenata, ali kod dobrog dijela pacijenata ublažava kliničku sliku i skraćuje tok bolesti – objasnio je Bokonjić i dodao da se, prema nekim saznanjima, krvna plazma i kod nas već koristi za liječenje oboljelih.
Da je ovo mali, ali značajan korak u borbi protiv virusa korona saglasan je i infektolog iz Bolnice u Zvorniku Pero Pajkanović, koji kaže da će u narednom periodu krvna plazma sigurno biti značajna pomoć u liječenju teško oboljelih, kada bolnice na raspolaganju budu imale veće količine te krvne komponente.
– Krvna plazma izliječenih sadrži bjelančevine, odnosno antitijela koja neutrališu virus kod osobe koja je zaražena. Za to je potreban veći broj dobrovoljnih davalaca – rekao je Pajkanović.
Studija
Dejan Bokonjić je rekao da će do kraja marta biti završen elaborat o prvoj fazi Studije serološkog ispitivanja koju su sproveli medicinski fakulteti iz Banjaluke i Foče i Institut za javno zdravstvo RS.
– Ukoliko sve bude teklo prema planu, već krajem aprila počećemo i drugu fazu, koja će obuhvatiti oko 5.000 ispitanika – kazao je Bokonjić.
(Glas Srpske)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com