Konji počeli da odbacuju zimsku dlaku, da li time prognoziraju ljepše dane i rodnu godinu? /VIDEO/

14. februara proslavljen je Sveti Trifun – dan kada se bude priroda i ljubav, a zima popušta. Slaveći svog zaštitnika vinogradari i vinari orezali su prve čokote vinove loze. Ako na svetog Trifuna pada kiša, veruje se da će uspešno roditi šljiva i da će biti dobra godina.

Kiše je toga dana bilo u Semberiji, a hoće li priroda biti nakolonjena poljoprivredi,  kad već tržište repromaterijala na startu sezone nije, ostaje da se vidi. Sredinom februara semberski uzgajivači konja, a u posljednje vrijeme sve ih je više, pomno prate ponašanje svojih plemenitih grla, jer kako kažu, vođeni pričama koje se prepričavaju još od davnina, na osnovu promjena na tijelu konja i njegovom ponašanju i konji prognoziraju vremenske prilike.

Ako se sredinom februara počnu konji linjati, odnosno ako im počne opadati duga i gusta zimska dlaka, onda će, vjerovalo se, i zima biti kratka. Ove godine kažu semberski odgajivači, konji su počeli odbacivati zimsku dlaku, a da li će biti i dobri prognostičari

Prateći ponašanje konja iz godine u godinu, desi se kaže Jovanović, da bude baš onako kako su konji i prognozirali. Ipak, priča nas dok posmatramo konje na ovom padoku, vraća na prve hladne dana, i vrijeme kada konji uz dugu dlaku dočekuju zimu koja će ih štititi od hladnoće i mraza.

Konji se zimi manje kreću, ali troše više energije kako bi se zagrijali, pa im je zato potrebna i kalorična hrana bogata ugljenim hidratrima i skrobom.

S obzirom da su i dnevne temperature prijatnije u ovo doba godine konji više vremena provode po padocima, važno je da zbog zdravlja, kaže naš sagovornik neko vrijeme provedu na otvorenom.

S obzirom da zahtijevaju izbalansiranu ishranu, obogaćenu vitaminima, ali i na činjenicu da je tržište u svakom smislu nemilosrdno sa cijenama, jasno je da je poskupljenja osjetilo i konjarstvo.

Važno je naglašava Jovanović voditi računa i o omjeru magnezijuma i kalcijuma, te kalijuma i hlora, kako bi se obogatila ishrana konja na pašnjacima, te kasnije i sijeno.

S toga o ishrani konja posebno računa vode semberski konjanici i zaljubljenici u ove plemenite životinje, sve sa ciljem da bi se održala i sačuvala tradicija konjarstva u Semberiji. 300 KM po grlu izdvaja se za podsticaj razvoju konjarstva na godišnjem nivou.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *