Kapitalne investicije u vrhu su prioriteta resornog ministarstva, kako bi se kroz subvencije dodatno osnažila i osavremenila domaća poljoprivredna proizvodnja. Da zanavljaju mehanizaciju, te da podižu nove objekte na gazdinstvima zainteresovani su proizvođači širom Srpske i ove godine, za šta će imati podršku kroz Pravilnik o kapitalnim investicijama.
Iz godine u godinu uz podsticaje resornog ministarstva zanavlja se poljoprivredna mehanizacija na gazdinstvima vrijednih domaćina širom Republike Srpske. Svjesni činjenice da bez novijih priključaka, mašina i traktora nema kvalitetne proizvodnje uz brži učinak i veću produktivnost, poljoprivrednici su odlučni u namjeri da ulažu vlastita sredstva i da im se kroz Pravilnik o kapitalnim investicijama vraća dio uloženog novca kroz subvencije resornog ministarstva. Agencija za agrarna plaćanja RS objavila je 26. februara javni poziv za podnošenje zahtjeva za novčane podsticaje za kapitalne investicije u ovoj godini, koji je otvoren do 29. marta.
Cilj je podržati proizvođače i obnoviti poljoprivrednu mehanizaciju što je preduslov za razvoj poljoprivrede.
Kako bi došli do ovog značajnog podsticaja, oni koji apliciraju svjesni su i svojih obaveza pa ih revnosno izvršavaju.
Na gazdinstvu Drage Tomića u Amajlijama kod Bijeljine održava se proizvodnja mlijeka koja je usko vezana sa ratarskom proizvodnjom. Posao je zahtjevan i težak, ali se predano radi na njegovoj održivosti i unapređenju. Ulaže se i u mehanizaciju, koja spremna čeka početak proljetne sjetve.
Na oko 40 hektara zemlje žitarice uzgaja Ilija Lazić iz Velinog Sela kod Bijeljine. Plan sjetve je napravio, pa će kukuruzu pripasti dvadesetak hektara plodne semberske zemlje. Repromatertijal jeste poskupio, pa će sjetva biti na većoj cijeni, ali će planirane površine u Semberiji biti zasijane. Kako bi olakšao proizvodnju kukuruza, planirao je Ilija da ove godine nabavi adapter za kukuruz.
Polja pod prihranjenom pšenicom ovih dana obilazi Boško Radić, koji obrađuje oko 80 hektara zemlje. Pozdravlja odlučnost resornog ministarstva da podržava ulaganja u poljoprivrednu mehanizaciju i druge kapitalne investicije. Veliki je broj proizvođača koji su zainteresovani i za nabavku skuplje mehanizacije, pa smatra Radić da treba poraditi i na uvećanju sredstava na ovoj stavci.
Za novom mehanizacijom potrebe ima, pa poljoprivrednici redovno prate stanje na tržištu, kako kažu ove godine i traktori i priključne mašine su na većoj cijeni za oko petnaestak odsto u odnosu na lane.
Prije nekoliko godina, novinske članke isticali su naslovi “Da domaće njive oru više decenija stari traktori”, danas je slika sa proizvodnih polja potpuno drugačija. Modernizuje se i osavremenjava mehanizacija pa tako i poljoprivreda, lakše je kažu ratari do rekordnih prinosa.
Za ovu mjeru predviđen je Pravilnikom ove godine iznos od 8,5 miliona maraka. Zainteresovanost poljoprivrednika je na zavidnom nivou.
Javnim pozivom za podnošenje zahtjeva za novčane podsticaje za kapitalne investicije u ovoj godini podstiču se brojne investicije krenuvši od stočarske, pa do voćarske proizvodnje.
Kapitalne investicije bile su u vrhu prioriteta i u prošloj godini pandemije. Izdvojeno je 10 miliona KM od čega iz Kompenzacionog fonda pet miliona za kapitalne investicije, a 5,5 miliona iz budžeta Srpske. Ovim isplatama angažovano je i 39 miliona KM sredstava poljoprivrednih proizvođača što je ukupno oko 50 miliona KM. Sredstva su iskorištena za nabavku traktora, priključaka i izgradnju staja.