Kampanja „Niti jedna brza vožnja” kreće iz Bijeljine /VIDEO/

Na Gradskom trgu u Bijeljini danas je ozvaničen početak preventivne kampanje „Niti jedna brza vožnja” čiji je cilj povećanje bezbjednosti u saobraćaju na putevima u Republici Srpskoj, odnosno, smanjenje broja vozača koji će voziti nepropisnom i neprilagođenom brzinom.

Početku kampanje prisustvovali su Đorđe Popović, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske, Mićo Mićić, gradonačelnik Bijeljine i Žarko Ćosić, načelnik Policijske uprave Bijeljina.

Naglašavajući da je povećana brzina u vožnji posljedica brojnih uzroka, od psiholoških do socijalnih, ministar Popović je izrazio očekivanje da će kampanja „Niti jedna brza vožnja” doprijeti do svijesti vozača, kako bi svoju vožnju uvijek prilagodili saobraćajnim propisima i uslovima na putu.

– Nezgode u saobraćaju su  na našem području daleko više prisutne nego u razvijenim zemljama čiju statistiku težimo dostići u pogledu učinka preventivnih mjera. Veliki broj nezgoda završava se smrtnim ishodom ali ipak raduje trend smanjenja broja poginulih lica, koji je prethodnih godina prisutan. Zbog toga očekujemo i da će kampanja uticati na stavove vozača da brzinu smanje i prilagode uslovima puta jer ne želimo da sve svedemo na represiju. U tom cilju, potrebno je da saobraćajna policija izvrši selekciju kontrolnih tačaka, odnosno, da to ne budu samo tačke koje će garantovati utvrđivanje počinjenog prekršaja, već rizična mjesta na kojima će kontrolom biti spriječene saobraćajne nezgode – naglasio je Popović.

Gradonačelnik Mićić je izrazio zadovoljstvo što je kampanja „Niti jedna brza vožnja” započeta u Semberiji.

– Bijeljina je drugi po veličini grad u RS. Ima oko 50.000 registrovanih automobila, ali i mnogo regionalnih i lokalnih puteva i zato predstavlja pravo mjesto za početak kampanje. Ljudski život nema cijenu i zbog toga Gradska uprava, u saradnji sa Policijskom upravom Bijeljina, čini sve što je neophodno da poboljša bezbjednost na putevima Semberije – naglasio je Mićić.

Tokom simulacije posljedica brze vožnje koju su Bijeljinci imali priliku danas da vide na Gradskom trgu, Goran Amidžić, načelnik jedinice policije za bezbjednost saobraćaja u Upravi policije RS, istakao je da nepropisna i neprilagođena brzina predstavljaju uzrok 19 odsto saobraćajnih nezgoda u RS, ali i da brzina doprinosi težim posljedicama kod svih saobraćajnih nezgoda. On je podsjetio vozače na propisane kazne za neprilagođenu i nepropisnu vožnju.

– Za neprilagođenu brzinu kazna je 50 KM i jedan kazneni bod, dok su za nepropisnu brzinu predviđene različite sankcije, zavisno od kilometara koje je vozač prekoračio. Za prekoračenje do 10 km/h nema sankcija, za prekoračenje brzine od 10-20 km/h kazna je 50 KM, od 20 do 30 km/h kazna je 100 KM, dva kaznena boda i jedan mjesec zabrane vožnje, dok je za prekoračenje preko 30 km/h sankcija 400 KM, dva boda i dva mjeseca zabrane upravljanja vozilom – naveo je Amidžić.

On je istakao da je  2013. godine brzina bila uzrok 28,7 odsto saobraćajnih nezgoda u RS, a danas je uzrok 19 odsto udesa na putu.

– Glavni razlog za to je korišćenje uređaja za mjerenje brzine u automatskom modu. Trenutno se na putevima RS koristi 30 takvih sistema, od toga dva presretača, dok su ostalo mobilni radari koji se prenose sa lokacije na lokaciju. Stacionarni uređaji funkcionišu na području opština Zvornik i Milići, kao i na području gradova Prijedor i Banja Luka. U narednom periodu na putevima RS, u funkciju će biti stavljeno još deset presretača i stotinu stacionarnih kamera. U toku je procedura pribavljanja nepohodnih dozvola i saglasnosti za stacionarne kamere, dok se za presretače vrše obuke i verifikacija vozila – najavio je Amidžić i dodao da je u ovoj godini 30 odsto manja smrtnost na putevima u odnosu na isti period prošle godine, što je prvenstveno posljedica pandemije virusa korona, odnosno mjera koje su preuzete radi sprečavanja širenja virusa.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *