Kalcifikacija zemljišta jedna je od obaveznih agrotehničkih mjera čiji je cilj da se kiselo zemljište preobrati u slabo kiselo i normalno. Prethodi joj analiza zemljišta,kako bi se pravilno detektovala i potreba za kalcijumom. Uzima se da zemljište ispod 5,5 pH i ispod 70% zasićenosti bazama zahtijeva kalcifikaciju
Kalcifikacija se obavlja kada na njivama nema usjeva, najbolje u vrijeme zaoravanja strnjišta. Ako se kreč zaore sa strnjištem, ima dovoljno vremena za njegov preobražaj i njegovo miješanje sa zemljištem, do proljeća, kada će se obaviti sjetva. Međutim, kalcifikacija se može obaviti i mjesec dana prije sjetve. Djelovanje kalcifikacije traje u prosjeku 6-7 godina. Preporuka je da se kalcifikacija obavi zajedno sa zaoravanjem stajnjaka.
Ranije urađene analize zemljišta pokazuju da su na brežuljkastim područjima Semberije i podmajevičkim krajevima u odnosu na područja uz Drinu, zemljišta više kisela, pa se u tim krajevima i sada može na njivama vidjeti krečnjak koji će biti zaoran u predsjetvenoj pripremi.
U ponudi u poljoprivrednim apotekama su i posebne formulacije đubriva koje su namijenjene za popravljanje osobina PH vrijednosti zemljišta.
Cijene ovakvih đubriva su ostale na prošlogodišnjem nivou, što neće izložiti većim troškovima poljoprivrednike, a za njihovu primjenu su najviše zainteresovani oni koji siju lucerku na svojim imanjima.
Nestručna primjena mineralnih đubriva proizvođače vodi u veće gubitke u odnosu na cijenu koštanja uzorkovanja i analize zemljišta.
Svaka biljka ima potrebu za hranjivima, pa tako i kukuruz kome najviše odgovara PH vrijednost zemljišta od 6,5 do 7. Ako je zemljište veoma kiselo to će blokirati ovu ratarsku kulturu u njenom rastu i razvoju.
Pri određivanju potrebne količine kreča treba uzeti u obzir mehanički sastav zemljišta, prisustvo organske materije i podnošljivost kulturnih biljaka prema kreču. Sve će najbolje pokazati analiza zemljišta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com