Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu Republike Srpske predviđeno je uspostavljanje centralnog informacionog sistema za ugostitelje koji pružaju uslugu smještaja, a za koje će biti obezbijeđen besplatan pristup, istaknuto je na javnoj raspravi o ovom zakonskom rješenju u Bijeljini.
“Ugostitelj koji pruža uslugu smještaja dužan je da u centralni informacioni sistem unese osnovne podatke o ugostiteljskom objektu za smještaj, o gostima i o boravišnoj taksi”, navedeno je u saopštenju iz Područne privredne komore Bijeljina, koja je organizovala raspravu u saradnji sa Ministarstvom trgovine i turizma Srpske.
U saopštenju se navodi da će Ministarstvo obezbijediti besplatan pristup centralnom informacionom sistemu ugostiteljima u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, dok će ministar trgovine i turizma, u saradnji sa ministrom finansija i ministrom unutrašnjih poslova, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu zakona donijeti dva pravilnika kojima se uređuje vrsta i način unošenja podataka u centralni informacioni sistem, kao i način rada, korištenja i funkcionisanja ovog sistema.
Predloženim izmjenama i dopunama zakona definiše se i pojam “ugostiteljske usluge” jer je u primjeni važećeg Zakona o ugostiteljstvu uočen problem koji se javlja kod velikog broja ugostitelja, a sastoji se u nemogućnosti tzv. “vezivanja računa”.
“Definisanjem pojma ugostiteljske usluge omogućava se ugostiteljima da u slučaju kada gost koristi više usluga u istom ugostiteljskom objektu, po okončanju pružanja usluga gostu izda jedan propisan račun za sve pružene usluge”, navodi se u saopštenju.
Novim zakonskim rješenjem predviđeno je da se u ugostiteljskim objektima može prometovati i druga trgovačka roba, pod uslovom da su ispunjeni uslovi iz oblasti trgovine.
“Imajući u vidu konstantan nedostatak kvalifikovane radne snage u oblastima turizma i ugostiteljstva, predviđene izmjene i dopune zakona omogućiće ugostiteljima da u nedostatku odgovarajućih kvalifikacija na tržištu rada zaposle konobara prema njegovim sposobnostima i ličnim karakteristikama koje su od uticaja na obavljanje posla neposrednog usluživanja gostiju, bez obzira na stručnu spremu tog lica”, navodi se u saopštenju.
Pored predstavnika Komore i Ministarstva, javnoj raspravi, koja je održana juče, prisustvovali su predstavnici privrednih društava, turističkih organizacija i lokalnih zajednica sa prostora koji obuhvata Područna privredna komora Bijeljina, kao i predstavnici Zanatsko-preduzetničke komore Bijeljina, inspektorata i srednjih stručnih škola.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com