Izložba povodom 140 godina od rođenja Milutina Milankovića /VIDEO/

Povodom 140 godina od rođenja Milutina Milankovića, u Muzeju Semberije postavljena je  izložba „Milanković 1879-2019” o životu i djelu jednog od najvećih srpskih naučnika, čiji vrhunski dometi u matematici, astronomiji, klimatologiji i geofizici znatno prevazilaze vrijeme u kojem je živio, a po značaju umnogome su izašli iz granica Srbije i Jugoslavije. Ovom izložbom Muzej “Semberije” je nakon dva mjeseca otvorio vrata za posjetioce.

Nakon dva mjeseca pauze uzrokovane virusom korona Muzej “Semberije” otvorio je svoja vrata za posjetioce. Iako su bili prinuđeni da brojne planirane aktivnosti otkažu ili pomjere za drugi dio godine , nadležni su odlučili da tokom ovog mjeseca organizuju izložbu povodom 140 godina od rođenja Milutina Milankovića, koji je  cijeli život posvetio teoriji i popularizaciji nauke, ali i njenoj primjeni u praksi.

Njegova dva ključna doprinosa nauci su „Kanon osunčavanja Zemlje” koji karakteriše sve planete Sunčevog sistema, kao i teorijsko objašnjenje Zemljinih dugotrajnih klimatskih promjena uzrokovanih astronomskim promjenama njenog položaja u odnosu na Sunce, danas poznato kao „Milankovićevi ciklusi”.

Milanković je bio prvi srbin – doktor tehničkih nauka, a ostvario se i kao  autor ili koautor osam patenata. Tokom profesorske karijere ostao je vjeran i svom prvom životnom pozivu  građevinarstvu.

Ovaj velikan je 1923. godine predložio i reformu Julijanskog kalendara, što je prihvatila većina pravoslavnih crkava, ali nisu Ruska, Srpska i još neke pravoslavne crkve. Po Milutinu Milankoviću su nazvani po jedan krater na Marsu i Mjesecu, kao i asteroid u pojasu između Jupitera i Marsa.

Priređivači izložbe su Muzej Semberije i Savez inovatora Republike Srpske, a posjetioci je mogu pogledati do 13. juna.

Koprivica ističe da je ova godina u znaku obilježavanja 50 godina rada bijeljinskog Muzeja “Semberije”. Iako su bili planirani brojni sadržaji tim povodom , pandemija virusa korona je prekinula plan.

Kada je riječ o posjetama Muzej radi od 8 do 16 časova ,  srijedom od 8  do 20 časova a subotom od 10 do 14 časova.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *