Istrošeni amortizeri su opasni, a ovo su znaci upozorenja za njihovu zamjenu

Amortizeri i opruge amortizera mogu ozbiljno da ugroze vašu i bezbjednost drugih tokom vožnje, ukoliko nisu ispravni. Međutim, prepoznati kada je pravo vrijeme za njihovu zamjenu nije uvijek lak zadatak.

Vožnja automobila sa istrošenim amortizerima ili oprugama amortizera neće uticati samo na loš osjećaj u vožnji, već može nositi sa sobom i bezbjednosne rizike.

– Većina vozača ne shvata da vožnja sa amortizerima i oprugama amortizera u lošem stanju povećava zaustavni put vozila, naročito kada je kolovoz vlažan i klizav – kaže Džil Trota iz RepairPal-a. Međutim, prepoznati kada je pravo vrijeme za zamjenu ovih dijelova, nije uvijek lak zadatak.

– Kako se promjene dešavaju postepeno, vozač se privikava na vožnju u takvim uslovima – kaže Ričard Rejna iz CARID-a. Najčešće nismo svjesni sporog ali neumitnog habanja sistema oslanjanja na vozilu tokom godina njegove upotrebe i hiljada pređenih kilometara. Ali, to je kao i sa cipelama, izgledaju dobro sve dok im jednog dana ne otpadne đon –  dodaje Rejna.

Kako sistem funkcioniše?

Amortizeri i opruge amortizera omogućavaju da se kretnje automobila stabilizuju i da se zadrži kontrola nad vozilom prilikom skretanja, kočenja, ubrzavanja ili prelaženja preko neravnina na putu. Današnja vozila koriste amortizere, opruge amortizera ili kombinaciju ovih dijelova.

Osnovna razlika među njima je u tome što su amortizeri nezavisna komponenta, dok su opruge amortizera spoj amortizera i drugih komponenti koji čine jednu zasebnu cjelinu. Oba sistema služe istoj svrsi, a to je da se vozilo stabilizuje i da točkovi zadrže kontakt sa podlogom. Bez njih, vozilo bi prilikom vožnje poskakivalo po putu, navodi Geico.

Koliki je životni vijek ovih dijelova, prvenstveno zavisi od načina upotrebe vozila.

-Vožnja po neasfaltiranim putevima, česta vuča prikolice ili opterećivanje vozila teškim teretom može samo skratiti njihov funkcionalni vijek. Pri teškim uslovima eksploatacije vozila, trebalo bi ih zamijeniti nakon 60.000-80.000 pređenih kilometara dok pri uobičajenoj upotrebi vozila, ovi dijelovi mogu potrajati znatno duže i dospjeti za zamjenu tek nakon 120.000-150.000 kilometara – kaže Rejna.

Znaci upozorenja

Iako mnogi uzročnici određuju životni vijek amortizera i opruga amortizera, simptomi koje Ričard Rejna navodi u nastavku, siguran su znak da je došlo vrijeme za zamjenu ovih deijlova.

 Vaše vozilo se konstantno pomjera gore – dole i nikada nije sasvim stabilno prilikom vožnje na autoputu. Pomjeranja mogu biti neznatna, ali ipak primjetna.

– Prilikom okretanja, vaše vozilo naginje na suprotnu stranu od one u koju skrećete i pritom djeluje nesigurno. Prednji kraj auta ponire više nego što je očekivano prilikom kočenja, a to niste mogli da primjetite sve dok nije trebalo da naglo zakočite.

– Pri naglim ubrzanjima možete primjetiti da se prednji dio vozila izdiže, dok se istovremeno njegov zadnji dio spušta. Prilikom prelaska preko neravnine na putu, točkovi nastavljaju da poskakuju još neko vrijeme, a može se čuti i zvuk lupkanja.

– Ukoliko gume ne prianjaju na podlogu istovremeno dolazi do njihove neravnomjerne istrošenosti. Curenje tečnosti iz amortizera ili opruga amortizera usljed pucanja gumica.

Koje dijelove odabrati za zamjenu?

– Investirajte u kvalitetne dijelove, proizvedene od strane nekog etabliranog proizvođača. Takođe, prilikom izbora, bilo bi dobro da se prethodno posavjetujete sa prodavcem i odaberete tačno ono što odgovara vašem načinu vožnje, jer neki amortizeri mogu biti dosta kruti, što je dobro za skretanje, dok drugi mogu biti mekši i pružiti bolji ugođaj tokom vožnje – savjetuje Trota.

Prilikom zamjene amortizera ili opruga amortizera, važno je istovremeno zamijeniti i druge potrošne dijelove poput ležajeva, gumica, zaptivki, koji su neophodni da bi sistem oslanjanja skladno funkcionisao.

(Telegraf.rs)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *