Interventnim otkupom tovne junadi zaštićena domaća proizvodnja /VIDEO/

Agrarni budžet za narednu godinu biće veći za četiri miliona KM od ovogodišnjeg i iznosiće 75 miliona KM, rekao je resorni ministar Boris Pašalić.

Intervetni otkup junadi, za koji je Vlada izdvojila dva miliona KM da pomogne proizvođačima u Srpskoj, prema ocijeni ministra Pašalića, daje odlične rezultate.

Otkup traje do kraja januara, a do sada je otkupljeno više od 1.500 junadi. Oko 1.000 junadi otkupili su prerađivači mesa za domaću preradu, dok je oko 500 grla otkupljeno za izvoz. Za interventni otkup tovnih junadi prijavilo se 15 zainteresovanih otkupljivača sa cijele teritorije Republike Srpske. Minimalna cijena je 3,90 KM.

Za ovaj vid pomoći prijavljeno je gotovo 7.000 grla na području Bijeljine, dok će mjerom lokalne zajednice pomoć biti usmjerena i ka malim stočarima.

Ovaj podsticaj lokalne zajednice od pola KM po kilogramu omogućiće otkup od 800 do 1.000 grla stoke a za ove namjene Agrarnom fondu grada trebaće 150.000 KM.Ugovori će biti sklopljeni sa dvije domaće klaonice “ZP Komerc” i “Meso produkt”.

Oni koji mogu računati na podsticaj lokalne zajednice kada je u pitanju otkup tovne junadi nalaze se u evidencijama bijeljinskog Agrarnog fonda i do sada su koristili sredstva lokalne zajednice namijenjena stočarskoj proizvodnji po grlu.

Mjerom interventnog otkupa koji realizuje Vlada Srpske sa dva miliona maraka i Grad Bijeljina sa više od 100.000 KM, biće zaštićeni domaći proizvođači koji su  zbog izostanka izvoza tovne junadi u Tursku u nemogućnosti da isprazne štale i zanove proizvodnju.

Otkupna cijena koja je garantovana interventnim otkupom od 3,9 KM po kilogramu, je odlična kažu i stočari, s obzirom da je podsjećaju u regionu cijena 3,5 maraka.Interventnom mjerom Vlade, prerađivači mesa koji otkupe od proizvođača tovnu junad – za izvoz imaju podsticaj od 0,30 KM, dok je stimulacija za domaću preradu 0,70 KM po kilogramu žive mase.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *