Šume, njive, pristupni putevi i riječni tokovi, samo su neki od lokaliteta gdje nesavjesni građani nepropisno odlažu klaonički otpad ili leševe uginulih životinja.
Da je u ovom smislu ugrožena životna sredina, pa samim tim i zdravlje ljudi, svjedoči na desetine prijava koje je do sada zaprimila veterinarska inspekcija u Bijeljini.
U Semberiji ne postoji ni stočno groblje, koje bi po propisima, trebalo da imaju sve lokalne zajednice. Na rješavanju ovog problema na nivou Republike angažovani su nadležni intenzivno od prošle godine. Predložena su i rješenja.
U ovom odjeljenju izdvajaju slučaj iz januara mjeseca ove godine. Kada su nesavjesni građani leševe životinja odlagali i u samoj gradskoj zoni. Kako bi se preduprijedile kazne u ovom slučaju kako u gradskim tako i u seoskim sredinama, građani će o svemu biti blagovremeno informisani od strane inspekcije.
Pojačane inspekcijske kontrole u slučaju nekontrolisane trgovine stokom van dozvoljenog pijačnog prostora u Semberiji već daju rezultate.
Da su poljoprivredni proizvođači i trgovci stokom ozbiljno shvatili inspekcijski nadzor, svjedoči podatak da izrečenih kazni prema njima do sada nije bilo.
Veterinarska inspekcija prikuplja i podatke iz svih veterinarskih službi kada je riječ o trihineli kod svinja. Sporadičnih slučajeva je ističu u ovom odjeljenju bilo u vrijeme prazničnih mjeseci i aktuelnog svinjokolja. Ali prema preliminarnim podacima dosta manje nego što je to slučaj bio ranijih godina u Semberiji. Što potvrđuje činjenicu da se na svinjskim farmama vodi računa o higijeni objekata u kojima borave svinje.